İpoteğin alacağa bağlılığı ilkesi ve sonuçları
The principle of mortgage's dependence to claim and i̇ts results
  1. Tez No: 999953
  2. Yazar: NİHAT ÇAĞATAY YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAKİ İLKAY ENGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medeni Hukuk Bilim Dalı
Özet
Hukuk sistemimizde kabul edilen taşınmaz rehinlerinden biri olan ipotek hakkı, diğer taşınmaz rehinlerinden farklı olarak yalnızca alacağı teminat altına almayı amaçlamaktadır. İpotek hakkının bu hususiyetinin doğal bir sonucu olarak onun alacağa bağlı bir hak olduğu kabul edilmektedir. Çalışmamızda ipotek hakkının alacağa bağlı hak olması özelliği, Türk Hukukunda yürürlükte olan mevzuat dikkate alınarak, Türk Hukukundaki akademik çalışmalardan ve mahkeme kararlarından yararlanılarak incelenmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde ipotek hakkı hakkında genel bilgilere ve ipoteğe hâkim olan ilkelere yer verilmiştir. Çalışmanın konusunu oluşturan alacağa bağlılık ilkesi de hakkında genel bilgiler de bu bölümde yer almaktadır. İkinci bölümde, alacağa bağlılık ilkesi, ipoteğin kuruluşu ve kapsamı bakımından incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise bu ilke, ipotek hakkının kullanılması, el değiştirmesi ve sona ermesi bakımından değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the forms of security over immovable property recognized in Turkish law is the mortgage, which, unlike other real security rights over immovable property, serves solely to secure a claim. As a natural consequence of this function, the mortgage is regarded as an accessory right that is dependent upon the existence of the secured claim. This paper examines the accessory nature of the mortgage right under Turkish law, in light of the legislation currently in force, with reference to academic commentary and judicial decisions. The first chapter provides an overview of the mortgage as a security interest and the fundamental principles governing mortgages. It also introduces the principle of accessoriness, which constitutes the central focus of the study. The second chapter analyzes the principle of accessoriness in relation to the creation and scope of the mortgage. The third chapter addresses this principle with regard to the enforcement, transfer, and extinction of the mortgage right.