Haber sitelerinin akıllı telefonlarda görüntülenen sayfalarında kullanıcı deneyimi tasarımının incelenmesi
Analysing mobile news websites in terms of user experience design
  1. Tez No: 585857
  2. Yazar: FULYA ÇEÇEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BELKIS ULUSOY NALCIOĞLU, YRD. DOÇ. DR. SİNAN KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Herhangi bir ürünün kullanıcı deneyimine göre hazırlanmasının o ürünü kullanılabilirlik açısından daha elverişli konuma getirdiği literatürde kabul görmüştür. Benzer şekilde haber sitesi arayüz tasarımlarının, kullanılabilirliğe etki eden faktörleri göz önünde bulundurarak oluşturmasının da daha elverişli bir kullanım ortaya çıkartacağı ileri sürülebilir. Bu minvalde, çalışmanın temel amacı mobil haber sitelerinin kullanıcıların gerçekleştirmek istedikleri eylemleri daha kısa yoldan ve daha az zaman harcayarak gerçekleştirebilmelerini sağlayacak şekilde bir arayüz tasarımı ortaya koyup koyamadıklarını tespit etmektir. Çalışma kapsamında kullanıcı deneyimine katkısı olan arayüz tasarımlarındaki eksiklikleri belirleyebilmek adına web site tasarımında kullanılabilirliğe etki eden faktörler belirlenmiştir. Bu doğrultuda“Kullanılabilirlik Testleri”ve“Yarı yapılandırılmış Görüşme”metotlarından faydalanılmıştır. Mobil haber sitelerinin kullanılabilirlik problemleri tespit edilmiştir. Sonuç olarak ulaşılan veriler ışığında kullanılabilirliğinin geliştirilmesinde faydalı olacak çeşitli öneriler getirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
It is highly accepted fact that taking advantage of user experience for any product makes the product more convenient for the usability. In a similar way, it can be claimed that creating the interface design of websites (news websites or other) by following the rules of usability can also lead a more convenient user experience. Within this direction, the main purpose of this study is to reveal whether mobile news sites can create an interface design which enables users to perform the actions they want in a shorter way and with less time or not. Within the scope of the study, factors that affect the usability for website interface design have been determined in order to reveal what is missing in the interface design. Accordingly, a method has been applied featuring“Usability Test”and“Semi-structured Interview”, leading the disclosure of the usability problems of mobile news websites. As a result, based on the data gathered, the study tried to put forward some suggestions which can improve usability.