A research on the usage of rice produced in Turkey to produce sake
Türkiye'de üretilen pirinçlerden sake üretilmesi konusunda araştırma
  1. Tez No: 585858
  2. Yazar: MUSTAFA ÇAĞRI DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA BAYRAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Sake, eski zamanlardan beri Japonya'da pirinçten işlenmiş ulusal bir içecektir. Dini ve geleneksel törenlerde tüketilir. Parlatma, yıkama, ıslatma, buharda pişirme, koji hazırlama, starter olarak moto hazırlama ve moromi fermantasyonu sake üretiminin başlıca adımlarıdır. Bu çalışmada, ülkemizde üretilen kısa pirinçler kullanılarak sake üretim özellikleri ve tekniklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır Bu çalışmada, yerel b pirinç üreticilerinden alınan kısa tip pirinçler (Karacadağ ve Krasnodarsky-424), % 70 (kalan miktar olarak) parlatma işleminden sonra suda bekletildi. Sonra, Aspergillus oryzae aşılandı ve katı fermente-starter olan koji elde edildi. Daha sonra, Saccharomyces cerevisiae aşılandı ve belirli bir süre mayalanma için beklendi. Fermantasyondan elde edilen katı-sıvı karışımı süzüldü. Sıvı kısım olan sake elde edildi. Sonuç olarak, sırasıyla Karacadağ ve Krasnodarsky-424 tipi kısa pirinçler kullanılarak % 12,65 ve % 13,80 alkol elde edildi. Duyusal analiz sonuçları değerlendirildiğinde, Karacadağ tipi pirinçten üretilen sakenin kabul edilebilir olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Sake has been processed from rice in Japan since the ancient times as a national beverage. It is consumed at the religional and traditional ceremonies. Polishing, washing, soaking, steaming, koji preparation, the preparation of moto as yeast starter and moromi fermentation are the main steps for sake brewing. In the present study, it was aimed to designate features and the techniques of sake using short rice produced in Turkey. In this study, short type rice (Karacadağ and Krasnodarsky-424), which were taken from local rice producers, were soaked in water after the polishing operation about 70 % remain. Then, Aspergillus oryzae was inoculated and solid-fermented starter koji was added. Then, Saccharomyces cerevisiae was inoculated and waited for fermentation for a certain time. Solid-liquid mix, which was obtained from fermentation, was filtered; sake, which was liquid part, was obtained. As a result, 12.65 and 13.8 % alcohol contents were obtained by using Karacadağ and Krasnodarsky-424 type short rice, respectively. When the results of sensory analysis were evaluated, it was observed that sake produced from Karacadağ type rice was acceptable.