Sekiz haftalık fonksiyonel antrenmanın üç farklı yaş grubundaki erkek basketbolcuların vücut kompozisyonu ve çeviklik performansına etkisi
Eight week functional training's impacts on three age groups of male basketball player's body composition and agility performance
- Tez No: 585863
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK SEVİMLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Fonksiyonel antrenman, sporcunun performansını geliştirmek için kendi vücudunun limitlerini tüm pozisyonlarda kullanarak çoklu eklemlerin dahil olduğu bir antrenman sürecidir. Bu araştırmanın amacı, 8-16 yaş grubu basketbolculara fonksiyonel antrenmanın vücut kompozisyonuna ve çeviklik performansına olan etkisini incelemektir. Çukurova Üniversitesi Spor Kulübünde basketbol oynayan sporcular çalışmanın örneklemini oluşturmaktadır. Çalışmaya gönüllü katılan toplam 60 sporcunun yaş ortalaması 12.32 ± 2.73 yıl; boy ortalamaları 161.55 ± 21.76 cm; vücut ağırlıkları 55.70± 19.55 kilogramdır. Sporcular üç gruba ayrılmıştır. 1.grup 8-10, 2.grup 11-13 ve 3.grup 14-16 yaş aralığındaki sporculardan oluşmaktadır. Bu üç gruba sekiz hafta boyunca haftanın üç günü aynı saatte fonksiyonel antrenman yaptırılmıştır. Çalışma öncesi ve sonrasında ölçüm araçları olarak T çeviklik testi, vücut kompozisyon testlerinden; deri kıvrım kalınlığı, dikey sıçrama, oturma yüksekliği, anaerobik güç testi, mekik testi, beden kitle indeksi (BKI), vücut ağırlığı, boy uzunluğu ve demografik bilgilerin bulguları alınmıştır. Veriler, SPSS programında normallik testi sonucuna göre Spearman Korelasyon ve Wilcoxon analizleriyle değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Functional training is a training process involving multiple joints using the limits of his body in all positions to improve the athlete's performance. The aim of this research is to examine the effect of functional training on body composition and agility performance in basketball players aged 8-16. The universe of this study was the basketball players in Cukurova University Sports Club. The average age of a total of 60 athletes who participated voluntarily in this study that were 12.32 ± 2.73 years, average height of them were 161.55 ± 21.76 cm and their average body weight were 55.70± 19.55 kg. Athletes were divided into three groups. The first group consists of 8-10, second group 11-13 and 3rd group 14-16 age group. These three groups were trained with functional training three days a week at the same time for eight weeks. Before and after the study, as a measurement tool T agility test and as a body composition test; skinfold thickness, vertical jump, sitting height, anaerobic power test, abdominal crunch test, body-mass index (BMI), body mass, height, and other demographic informations' data were taken. The data were evaluated with Spearman Correlation and Wilcoxon analysis according to the results of normality test in SPSS program.