Eskişehir'de rekreasyonel faaliyetlerin dağılışı
The distribution of recreational activities in eskisehir
- Tez No: 585862
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSNİYE DOLDUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Coğrafya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Sanayi devriminin gelişimi ile nüfus şehirlere kaymış ve şehirlerin daha da büyümesine yol açmıştır. Bu büyüme beraberinde ağırlaşan hayat şartlarına yol açmış ve sosyo-ekonomik sorunlara sebep olmuştur. Bu sıkıntılar insanların rekreasyonal faaliyetlere olan ihtiyaçlarını daha çok artırmıştır. Rekreasyonel faaliyetler, ağır yaşam şartlarını devam ettiren şehir yaşamı içindeki insanların hem zihinsel hem de fiziksel olarak dinlenmesini sağlaması noktasında kayda değer bir öneme sahiptir. Çağımızın insanının sürekli artan rekreasyonel faaliyetlerinin Eskişehir'deki durumu bu tezin konusu olmuştur. Eskişehir, yapısında barındırdığı tarihi, kültürel ve doğal değerlerini rekreasyon aktiviteleri için kullanmaktadır. Eskişehir, sahip olduğu zengin ve geniş rekreasyon alanlarıyla Eskişehirlilere ve dışarıdan gelen ziyaretçilere farklı olanaklar sunmaktadır. Bu tezin ilk bölümünde; rekreasyon kavramının ne olduğu, boş zaman ve rekreasyon arasındaki ilişki, rekreasyonun sınıflandırılması ve son olarak rekreasyon mesafe ilişkisinin önemi üzerinde durulmuştur. Tezin ikinci bölümünde; Eskişehirlilerin geleneksel rekreasyon alışkanlıklarının neler olduğu konusuna değinilmiştir. Tezin üçüncü bölümünde ise; Eskişehir'in şehirsel olarak sahip olduğu rekreasyon alanları incelenmiş, daha sonra şehrin açık ve kapalı rekreasyon alanları ile şehrin yakın çevresinde yer alan alanların sahip olduğu doğal özellikler ve bu alanların dağılışı incelenmiştir. Tezin son bölümünde ise; Eskişehirlilerin rekreasyonel faaliyetlere katılımı ve katılan kişilerin özellikleri ele alınmış, ayrıca Eskişehir'in konaklama olanakları incelenmiştir. Sonuç ve değerlendirme kısmında ise; Eskişehir'in rekreasyon özellikleri belirli bir şekilde anlatılarak, yapılabilecekler hakkında öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
With the development of the industrial revolution, populations immigrated to cities, and cities have enhanced day by day. This increase has brought heavy life conditions and raising socio-economic problems. These barriers have increased needs for recreational activities. Recreational activities have a vital significance for the people who catch up with the heavy conditions of city life as for providing relaxation both mentally and physically. Due to the increasing recreational activities of our modern time generation, Eskişehir will be our main topic during the investigation of the thesis. Eskişehir is one of the old cities which possesses cultural, historical and natural values in order to be used for recreational activities. Because it has wide and rich recreation areas, Eskişehir offers various opportunities to urban people and the people who visit the city. This thesis consists of four sections. In the first section, we mentioned about the concept of recreation, then we explained the relation between recreation and leisure time. In the third part of the first section, we clarified the meaning of recreation classification. In the last part of the first section, we explained the relation between recreation and distance. In the second section of the thesis, we examined the recreational habits of the people who live in Eskişehir. In the third part of the thesis, the urban recreational areas the city of Eskişehir have been examined, after that the indoor and outdoor recreational areas of the city and the natural features of the surrounding areas and their distribution have been examined. In the fourth part of the thesis the attendance of the people of the city of Eskişehir and their characteristics have been taken under research; additionally, the accommodation facilities of Eskişehir have been investigated. In the conclusion and recommendations part of the thesis recreational facilities of Eskişehir have been summarized briefly and recommendations for the things to be done in terms of recreation activities for the city.