Direct blue 199 boyarmaddesinin sulu çözeltiden fenton ve elektro-fenton yöntemleri ile oksidasyonu ve giderilmesi
Oxidation and removal of direct blue 199 dye from aqueous solution by fenton and electro-fenton methods
- Tez No: 585908
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYDENİZ DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Yapılan çalışma kapsamında Fenton ve Fenton oksidasyonun bir varyasyonu olan elektrofenton yöntemleri ile Dırect Blue 199 (DB199) boyarmaddesinin tekstil atıksuyundan renk giderim verimleri incelenmiştir. Tüm deneyler laboratuvar ölçekli sistemde gerçekleştirilmiştir. Çalışma kapsamında ilk olarak Fenton yönteminde pH, FeSO4.7H2O, H2O2 ve reaksiyon süresi gibi farklı reaksiyon parametrelerinin etkileri analiz edilmiştir. Optimizasyon çalışmasından sonra, DB199 ihtiva eden atıksu ile Fenton çalışmaları yapılmıştır. Daha sonra elektro-Fenton yönteminde pH, H2O2, akım yoğunluğu ve reaksiyon süresi gibi parametrelerin boya giderimi üzerine etkileri belirlenmiştir. Elektro-fenton yöntemiyle yapılan optimizasyon sonucunda elde edilen değerler ve DB199 ihtiva eden atıksu ile elektro-fenton çalışmaları yapılmıştır. Birinci çalışmada DB199 boyarmaddesinin Fenton ile yapılan arıtımında optimum şartlar [pH] = 2,5, [FeSO4.7H2O] = 2 gr, [H2O2] = 2 mL ve [reaksiyon süresi]=75 dk olarak bulunmuştur. Bu optimum şartlar altında giderim verimi ise % 95,86'dır. İkinci çalışmada Elektro-Fenton Prosesi ile yapılan DB199 renk giderimi için optimum şartlar [pH] = 2,5, [H2O2] = 10 mL, [akım yoğunluğu] = 0,083 A/cm2 ve reaksiyon süresi ise 15 dk olarak bulunmuştur. Bu optimum şartlar altında giderim verimi ise %80,0'dir.
Özet (Çeviri)
In this study, color removal efficiencies of direct blue 199 (DB199) dyestuff from textile wastewater were investigated by electrophentone methods which is a variation of fenton and fenton oxidation. All experiments were performed in laboratory scale system. Firstly, the effects of different reaction parameters such as pH, FeSO4.7H2O, H2O2 and reaction time in Fenton method were analyzed. After the optimization study, Fenton studies were carried out with wastewater containing DB199. Then, the effects of parameters such as pH, H2O2, current density and reaction time were analyzed. Electrophenton studies were carried out with DB199 containing wastewater and values obtained as a result of optimization made by electrophenton method. In the first study, optimum conditions for the treatment of DB199 stain with Fenton were found to be [pH] = 2,5, [FeSO4.7H2O] = 2 g, [H2O2] = 2 mL and the reaction time was 75 min. The removal efficiency under these optimum conditions is 95,86%. In the second study, optimum conditions for DB199 color removal by Electrophenton Process were found to be [pH] = 2,5, [H2O2] = 10 mL, Current Density = 0,083 A/cm2 and reaction time was 15 min. The removal efficiency under these optimum conditions is 80,0%.