2001 krizi sonrasında Türkiye'de uygulanan makro ekonomik politikaların tarım sektörüne etkisi: TR21 bölgesi örneği
2001 macro economic policy implemented in Turkey after the crisis impact on agriculture: Tr21 region example
  1. Tez No: 585909
  2. Yazar: İBRAHİM GÜZEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BARIŞ AYTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Tarım sektörünün tüm dünyada olduğu gibi, Türkiye'de de ekonomiden aldığı pay yıldan yıla azalma göstermektedir. Fakat bunun yanı sıra tarım sektörünün besin ihtiyaçlarını karşılaması, sanayi ve hizmetler sektörüne hammadde sağlaması ve yoğun bir istihdam barındırması yönünden büyük öneme sahip olduğu bilinmektedir. Tarım sektörünün ekonomi içinde üstlendiği rolün ne kadar önemli olduğu bu alanda yapılan çok sayıda çalışmanın varlığıyla anlaşılmaktadır. Literatürde yapılan çalışmalar incelendiğinde, makroekonomik politikaların tarım sektörü üzerindeki etkilerinin ülkeden ülkeye farklılık gösterdiği görülmektedir. Bu çalışmada Türkiye ve TR21 Bölgesi için 2000-2017 dönemindeki ilgili veriler kullanılarak makroekonomik politikaların tarım sektörüne etkisi incelenmiştir. Çalışmada 2001 krizi sonrası uygulanan makroekonomik politikaların üretime olumlu etki ettiği, fakat dış ticaret, nispi fiyatlar, kamu yatırımları ve ücretsiz aile işçisine olumsuz etki ettiği sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca Türkiye'de ve TR21 Bölgesinde makroekonomik politikalar ve kriz sonrası uygulamaya konan tarım politikalarının etkileri derinlemesine incelenerek etkilerin çok boyutlu olduğu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The agricultural sector share decline in the economy from year by year in Turkey as all over the world. On the other hand, it is clear that the agricultural sector meets the nutritional humans need, of great importance in terms of providing raw materials for industry and tertiary sectors and have intensive employment . The importance of the role of the agricultural sector in the economy is understood by the existence of numerous studies in this field. When the studies in the literature are examined, it is observed that the effects of macroeconomic policies on the agricultural sector vary from country to country. In this study, the impact of macroeconomic policies on the agricultural sector was examined by using related data for Turkey and TR21 region for the period of 2000-2017. It is concluded that macroeconomic policies implemented after the 2001 crisis had a positive impact on production, but had a negative impact on foreign trade, relative prices, public investments and unpaid family workers.In addition, it has been demonstrated by examining the post-crisis macroeconomic and agricultural policy implemented in Turkey have multi-dimensional effects on Turkey and TR21 region.