Kentsel dönüşüm alanları arazi kullanımı ve ulaşım araçları tür seçimi ilişkisi Malatya örneği
Urban transformation areas of land use and transportation tools type selection relationship Malatya example
- Tez No: 585947
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YİĞİT CAN ALTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, Transportation
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kentsel Sistemler ve Ulaştırma Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Şehir merkezinde kentsel dönüşüm alanı oluşturulmasına bağlı olarak ulaşım araçlarının sayıları kapasiteleri artırılması ihtiyacı ortaya çıkacaktır. Kentsel dönüşüm alanının arazi yapısına uygun olarak ulaşım araçları belirlenerek arazinin dez avantajının avantaja dönüştürülmesinin imkanlarının aranması ve kentsel ulaşım faaliyetlerinin sürdürülebilirlik kapsamında değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Kullanılan toplu taşıma araçlarının türleri ve bu araçların çalıştıkları hatlarda yolcu sayılarında yoğunlukların belirlenmesi ile ideal bir ulaşım sistemi oluşturulması gerekmiştir.İnsanların özel araç kullanımına alternatif olabileceğine, ücret ödemede kolaylığa, erişebilirlik durumuna ve konforlu yolcuk yapabileceklerine inanarak toplu taşıma araçlarını tercih etmesi ile mümkündür. Bu tez çalışmasında toplu taşıma hatlarının yapısı gözden geçirilerek sorun oluşturan durumların çözüme kavuşması için öneriler ortaya konulabilecektir. Çalışmanın ilk bölümünde ulaşım toplu taşıma gibi kavramların bilimsel tanımı üzerinde durularak; ikinci bölümde kentsel ulaşım sistemlerine genel bir bakış yapıldıktan sonra Malatya ilinde kullanılan toplu taşıma araçları hatlarının durumu ve planlanan teleferik hattının konumu itibariyle ulaşıma etkileri ele alınacaktır. Son bölümde ise sürdürülebilir kent içi ulaşım politikaları çerçevesinde kent içi ulaşımda karşılaşılan sorunlara çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Depending on the urban transformation area in the city center, there will be a need to increase the number of means of transportation.. The aim of this study is to determine the means of transportation of the land to the advantage by determining the means of transportation in accordance with the land structure of the urban transformation area and to evaluate the urban transportation activities within the scope of sustainability. The types of public transport used and the densities of the passengers on the lines where these vehicles worked, required an ideal transportation system. It is possible for people to use public transport by believing that they can be an alternative to private vehicle use, they are easy to pay, easy to access and comfortable. In this thesis, the structure of public transport lines will be reviewed and suggestions can be put forward to solve the problems that cause problems. The first part of the study focuses on the scientific definition of concepts such as transportation public transport; In the second part, after an overview of urban transportation systems, the effects of public transportation vehicles used in Malatya and the effects of the planned ropeway line on the transportation will be discussed. In the last part, within the framework of sustainable urban transportation policies, proposals for solutions to problems encountered in urban transportation are presented.