Karışık dilli eserlerin söz varlığı üzerine bir çalışma
Study on vocabulary of mi̇xed language works
- Tez No: 585946
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEVLÜT ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Karışık dilli eserler, XI-XIII. yüzyıllar arasında Anadolu'da hem Doğu Türkçesi hem de Batı Türkçesi özellikleri gösteren eserlerdir. Behcetü'l-Ḥadā'iḳ, Ferâiz Kitabı, Kıssa-yı Yûsuf ve Kitaâb-ı Güzîde gibi karışık dilli eserler birçok önemli ses bilgisel, biçim bilgisel, söz dizimsel, anlamsal, dilsel veriyi barındırır. Bu çalışma, karışık dilli eserlerdeki bir dilin kelime dünyasını yansıtan temel söz varlığını incelemeyi ve karşılaştırmayı amaçlamaktadır. Eserlerde incelenen söz varlığı, organ adlarını, insanın temel gereksinimlerini karşılayan yemek, içmek vb. kavramları, akrabalık adlarını, sayıları ve maddi ve manevi kültürü içine alan çeşitli kavramları ve maddi kültüre ait kavramları (bitkiler, hayvanlar vb.) içermektedir. Karışık dilli eserler, temel söz varlığını içeren kelimelerde farklı sıklıklarda olsa da bir benzerlik gösterir. Bazı belirgin temel söz varlığı adları baskın bir bir şekilde eserlerde geçer. Karışık dilli eserler, temel fiiller noktasında da kısmen farklılaşır. Karışık dilli eserlerde temel fiillerin kullanımında da küçük farklılıklar görülür. Zaman zaman temel söz varlığı içinde Arapça ve Farsça kelimelerin de kullanıldığı görülür. Doğal olarak Eski Anadolu Türkçesinin söz varlığı ile de büyük oranda örtüşür.
Özet (Çeviri)
Mixed language works, XI-XIII. between the centuries of Anatolia, both Eastern and Western Turkish features are showing works. Mixed language works such as Behcetü'l-Hadaik, Feraiz Kitabı, Kıssa-yı Yusuf and Kitab-ı Güzide contain many important phonological, morphological, syntactic, semantic linguistic data. This study aims to examine and compare the basic vocabulary of a language in mixed-language works that reflects the word world. The vocabulary examined in the works, the names of organs, food, drink, etc. that meet the basic needs of human beings. Concepts, kinship names, numbers and material and spiritual culture, including various concepts and concepts of material culture (plants, animals, etc.). Mixed-language works show similarities, even if they ocur at different frequencies in words containing the basic vocabulary. Some prominent basic vocabulary is a dominanat one in some works. Mixed-language works also differ somewhat in terms of basic verbs. There are also minor differences in the use of basic verbs in mixed-language works. From time to time it is seen that Arabic and Persian words are also used within the basic vocabulary. Naturally, it coincides largely with the vocabulary of old Anatolian Turkish