Bağlam açısından Kur'ân'ı Kerim kıssalarındaki tekrar olgusunun değerlendirilmesi
The evaluation of the case of repetitions in The Qur'anic stories in the terms of context
  1. Tez No: 586014
  2. Yazar: ZEYNEP İNAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF KARATAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Din, Linguistics, Religion
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Yazılan bir metni ya da söylenen bir sözü doğru anlayabilmek için o metnin veya sözün kelime anlamını bilmenin yanında hedeflenen anlama ulaşmada bağlamın önemli bir yeri vardır. Kuşkusuz her metnin bir bağlamı vardır. Dolayısıyla metin ile bağlam arasındaki ilişkinin bilinmesi sayesinde metnin ya da sözün doğru anlaşılması mümkün olur. Doğru anlamanın gerçekleşmesi için kelimelerin ve cümlelerin gramatiksel analizi ile birlikte metni oluşturan kelimelerin birbirleri ile ve bu kelimelerin de cümlelerle, cümlelerin ise metnin tamamı ile olan ilişkisinin bilinmesi gerekir. Metni oluşturan bağlam aynı zamanda o konudaki üslubu da belirler. Bu çalışmada Kur'ân kıssalarında bir üslup çeşidi olan tekrar olgusunun salt bir tekrar olmadığı vurgulanmış ve kıssalar arasındaki anlam değişiklikleri değerlendirilmiştir. Bu doğrultuda Kur'ân'da tekrar eden kıssalar lugavî ve belâgî açıdan karşılaştırılarak aralarındaki nüanslar ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In order to understand a written text or a spoken word correctly, besides knowing the word meaning of that text or word, context has an important place in reaching the targeted meaning. Of course, every text has a context. Therefore, it is possible to understand the text or the word correctly by knowing the relationship between the text and the context. In order to realize the correct understanding, the grammatical analysis of the words and sentences together with the words that make up the text with each other and these words with the sentences, the relationship between the sentences and the entire text should be known. The context that constitutes the text also determines the style on that subject. In this study, it is emphasized that the phenomenon of repetition, which is a kind of style in the stories of the Qur'an is not a mere repetition and the changes in meaning between the stories are evaluated. In this direction, the repetitive narratives in the Qur'an are compared in terms of linguistic and rhetoric and the nuances between them are tried to be revealed.