Kedi ve köpekler için hazırlanan sıvı katkı maddelerinin sıçanlar üzerinde değerlendirilmesi
Evaluation of liquid additives for cat and dogs on rats
  1. Tez No: 586058
  2. Yazar: ELİF RABİA ŞANLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSA YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmanın amacı, kediler ve köpekler için hazırlanan bitkisel kökenli detoks amaçlı sıvı katkı maddelerinin sıçanlar üzerindeki etkilerini araştırmaktır. Bu tez iki denemeden oluşmaktadır. Her iki denemede de wistar albino sıçanı kullanılmıştır. 1. Denemede, A: kontrol grubu (ticari su), B: %20 Kedi Detoks grubu (%80 su ve %20 Kedi Detoks), C: %100 Kedi Detoks grubu (%100 Kedi Detoks), D: %20 Köpek Detoks grubu (%80 su ve %20 Köpek Detoks) ve E: %100 Köpek Detoks grubu (%20 Köpek Detoks) olmak üzere 5 deneme grubu olarak ayrılmıştır. Çalışmanın başından sonuna kadar standart rat yemi kullanılmıştır. 2. Denemede, A: pozitif kontrol (ticari su ve normal yem), B: kontrol grubu (ticari su ve tuz ilaveli yem), C: Kedi Detoks grubu (%80 ticari su, %20 Kedi Detoks ve tuz ilaveli yem) ve D: Köpek Detoks grubu (%80 ticari su, %20 Köpek Detoks ve tuz ilaveli yem) olmak üzere 4 deneme grubu olarak ayrılmıştır. Pozitif kontrol hariç, denemede önce 14 gün boyunca %3'lük tuz içeren daha sonraki 14 gün süreylede %7'lik tuz içeren yemle beslenmiştir. Her iki denemede de, sıçanların yem tüketimleri, su tüketimleri, canlı ağırlıkları ve kan parametreleri incelenmiştir. Yine her iki denemenin sonunda da tüm hayvanlar nekropsi yapılarak patolojik olarak incelenmiştir. Ayrıca, 2. denemede idrar ve dışkı parametreleri incelenmiştir. Sonuç olarak, %3 tuz tüketen hayvanlarda tuz zehirlenmesi su kısıtlamasına gidilmediği için oluşmamıştır fakat %7 tuz tüketen hayvanlarda tuz zehirlenmesi su kısıtlamasına gidilmediği halde kontrol grubunda alınan kan ve idrar örneklerinde gözlemlenmiştir. Detoks ürünlerini tüketen gruplarda aynı düzeyde zehirlenme gözlemlenmemiş, özellikle Köpek Detoks tüketen sıçanlarda pozitif kontrol değerlerine yakın sonuçlar alınmıştır. Deneme sonuçlarına göre sıçanlara Kedi Detoks ile Köpek Detoks ürünleri verildiğinde ticari suya göre serum biyokimyasal değerlerinin normal seviyelere geldiği ve sodyum-su alımı dengesizliği, tuz zehirlenmesi gibi durumlar üzerinde etkili olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of detoxifying liquid additives for cats and dogs on rats. This thesis consists of two experiments. Wistar albino rats were used in both experiments. At the first experiment, rat were divided into 5 experimental groups: A: control group (commercial water), B: 20% Cat Detox group (80% water and 20% Cat Detox), C: 100% Cat Detox group (100% Cat Detox), D: 20% Dog Detox group (80% water and 20% Dog Detox) and E: 100% Dog Detox group (20% Dog Detox). At second experiment, rat were divided into 4 experimental groups: A: positive control (commercial water and normal feed), B: control group (commercial water and salt addition feed), C: Cat Detox group (80% commercial water, 20% Cat Detox and salt supplement feed) and D: Dog Detox group (80% commercial water, 20% Dog Detox and salt added feed). All experiment groups, except for the positive control group, were fed with 3% salt feed for 14 days and then with 7% salt feed for 14 days. In both experiments, feed consumption, water consumption, body weight and blood parameters of rats were examined. At the end of the two experiments, all rats were examined pathologically by necropsy. In addition, urine and fecal parameters were examined in the second experiment. As a result, salt poisoning in animals consuming 3% salt did not occur because there were no water restriction. When rats were consumed 7% salt, salt poisoning were observed on blood and urine samples of animals. The same level of poisoning was not observed in the groups consuming same level of detox products, and the results were similar to positive control values in Dog Detox consuming rats. According to results, Cat Detox and Dog Detox products were found to be effective aganist sodium-water intake imbalance and salt poisoning.