Göller Bölgesinde anason ve rezenede fungal hastalık etmenlerinin belirlenmesi
Determination of fungal disease agents of anise and fennel in the Lakes Region
- Tez No: 586067
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA ÖZGÖNEN ÖZKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu tez çalışmasında, anason için Antalya, Burdur, Denizli ve Afyon, rezene için Burdur ve Antalya illerine bağlı ilçelerdeki tarlalardan hastalıklı bitki ve üreticilerden alınan tohum örneklerinde fungal floranın belirlenmesi amaçlanmıştır. Bunun için tarlada hastalık belirtisi gösteren bitkiler ve üreticilerden anason ve rezene tohum örnekleri toplanmış ve izolasyonlar gerçekleştirilmiştir. Anason ve rezene üretim alanlarından alınan örneklerden potansiyel hastalık problemi oluşturan 10 farklı cins fungus izole edilmiştir. Tarladan alınan örneklerden en yaygın olarak Fusarium cinsine ait türler izole edilmiştir. Fusarium cinsine ait türler F. chlamydosporum, F. graminearum, F. oxysporum, F. proliferatum, F. solani ve F. tritinctum olarak belirlenmiştir. Bunların yanı sıra Pythium, Phytophthora, Rhizoctonia, Verticillium, Sclerotinia, Sclerotium ve Macrophomina izole edilmiştir. Tohum testlerinin sonuçları incelendiğinde saprobik ve patojenik türler izole edilmiştir. Anason ve rezene tohumlarından 12 farklı cinse ait tür elde edilmiştir. Fusarium türlerinden anasonda Fusarium oxysporum ve F. graminearum, rezenede ise F. oxysporum ve F. solani elde edilmiştir. İzole edilen bazı önemli türler arasından birer izolat seçilerek patojenite testi yapılmıştır. Fusarium türlerinden F. oxysporum anason ve rezenede sırasıyla %88 ve %86 oranında hastalık şiddeti meydana getirmiştir. Ancak patojenite testi sonucunda diğer türlerin de hastalık etmeni olabileceği dikkat çekmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it was aimed to determine the fungal flora in diseased plant in field and seed samples taken from producers of different districts in Antalya, Burdur, Denizli and Afyon for anise, Burdur and Antalya for fennel. For this purpose, diseased plants of anise and fennel from the fields and seeds samples from growers were collected and isolations were performed. Ten different fungus genera were isolated from the samples taken from anise and fennel production areas. The most common species of Fusarium genus were isolated from the samples taken from the field. The species belonging to the genus Fusarium were identified as F. chlamydosporum, F. graminearum, F. oxysporum, F. proliferatum, F. solani and F. tritinctum. Pythium, Phytophthora, Rhizoctonia, Verticillium, Sclerotinia, Sclerotium and Macrophomina were also isolated. When the results of seed tests were examined, saprobic and pathogenic species were isolated. Species belonging to 12 different genera were obtained from anise and fennel seeds. Among the Fusarium species, Fusarium oxysporum and F. graminearum from the anise and F. oxysporum and F. solani from the fennel were isolated. Pathogenicity test was performed by selecting one isolate among some important species. Among Fusarium species, F. oxysporum caused 88% and 86% disease severity in anise and fennel, respectively. However, as a result of the pathogenicity test, other species could be disease agent.