Psikoloji bölümü öğrencilerinde ve mezunlarında bağlanma obsesif inançlar ile bağlanma boyutları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between attachment dimensions and obsessive beliefs of psychology depertment students and graduates
- Tez No: 586122
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA DUYGU KAYA YERTUTANOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Araştırmanın amacı; psikoloji bölümü öğrencilerinde ve mezunlarında obsesif inançlar ile bağlanma boyutları arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırmanın katılımcılarına araştırmacı tarafından hazırlanan Veri Formu, Obsesif İnançlar Ölçeği ve Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri-II uygulanmıştır. Elde edilen veriler t testi, Mann-Whitney U testi, Spearman Korelasyon testi kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, obsesif inançlar ile bağlanma boyutları bileşenleri arasında anlamlı bir ilişkinin olduğu tespit edilmiştir. Obsesif İnançlar Ölçeği toplam puanın alt boyut puanları ve Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri-II ölçeğinin toplam puanı ve alt boyutları arasında pozitif ve anlamlı yönde bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between attachment dimensions and obsessive beliefs of psychology department students and graduates. The participants of the study were given Data Sheet that was prepared by the researchers, Obsessive Beliefs Scale and Experiences in Close Relationship Revised-II. Study data was analyzed using T-test, Mann-Whitney U test and Spearman correlation test. According to the results of the research, the dimensions of attachment with obsessive beliefs have been found to be a meaningful relationship between the components. The findings obtained from the research revealed a positive and meaningful relationship when the total score of the Obsessive Beliefs scale was examined and the relationship between the lower dimension scores of the ECR-II scale and the lower dimensions of the ECR-II scale were investigated.