Motivational teaching methods for the ESL composition course
ESL öğrencilerine akademik kompozisyon dersinin verilmesinde motivasyonel öğretim tekniklerinin kullanılması
  1. Tez No: 146268
  2. Yazar: DANE FOUNTAİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK DİRENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 235
Özet
214 TÜRKÇE ABSTRAKT Günümüzde sosyal alanda, iş alanında ve eğitimde yaşanan en önemli gelişmeler nelerdir? Bilgi Reformu, Tarımsal ve Endüstriyel Reformlardan temel olarak hangi noktalarda ayrılır? Üniversite mezunları 21. yüzyılda başarılı olmak için hangi becerilere ihtiyaç duyacaklar? Üniversiteler lisans öğrencilerini 2 1. yüzyıl iş hayatının yeni taleplerine cevap verecek şekilde hazırlıyor mu? Eğer hazırlamıyorsa, lisans öğretimi ne şekilde modifıye edilmeli ve güncelleştirilmelidir? Bu tez, Bilgi Çağını tanımlayan, toplumun önemli alanlarındaki yeni gelişmeleri araştırarak ve bu gelişmelerin üniversitelerdeki lisans öğretiminin reformu doğrultusunda ne şekilde kullanılması gerektiğini ortaya koyarak bu sorulara yanıt vermeyi amaçlamaktadır. Tezin birinci bölümünde, Tarım ve Endüstri Çağlarına kıyasla Bilgi Çağının tarihsel kapsamı sunulmaktadır. Ayrıca, dünya ekonomisinin görülmemiş bu hızlı değişimi analiz edilmiştir. Giderek artan değişim hızının üç nedeni sunulmuştur: globalleşmenin, ilerleyen bilgisayar teknolojisine bağlı olarak artan verimlilik ve Moore Yasası arasındaki ilişki. Ayrıca, Amerika'nın önde gelen bir ekonomistinin bu etkileri açıklayan bir konuşmasına da yer verilmiştir. Son olarak da, 21. yüzyılın yeni dinamiklerini göz önüne sermek için iş dünyasındaki yeni gelişmeler ve yeni sosyal eğilimlerden örnekler verilmiştir. ikinci bölümde, üniversitelerde lisans öğretiminin (Teknik, Güzel Sanatlar ve Edebiyat Bölümleri haricinde) 21. yüzyılın yeni gelişmelerine daha iyi ayak uydurabilmek için neden bazı reformlara ihtiyaç duyduğuna dair gerekçeler sunulmuştur. Üniversitelerdeki çoğu eğitimcinin temel ilkeleri ve varsayımları ortaya konmuş ve bu varsayımların Bilgi Çağının getirdiği yeni baskıları taşımakta yetersiz oldukları215 gösterilmeye çalışılmıştır. Üniversitelerin piyasa baskısı, internet üzerinden eğitim gibi diğer eğitim alternatiflerle rekabeti ve yöneticilerin eğitimi geliştirme ihtiyacını farketmelerine bağlı olarak bazı değişiklikler yapmaya başladıklarını gösteren birçok örnek sunulmuştur. Üniversitenin toplumdaki rolü ve işlevinin ne olduğu sorusuna yanıt verebilmek için üç perspektif sunulmuştur. Son olarak ise, iş yaşamının yeni talepleri ve öğrencileri bu yeni talepler doğrultusunda hazırlama ihtiyacı hakkında eğitimcileri bilgilendirmek için iş hayatında mevcut birtakım yeni eğilimler sıralanmıştır. Tezin üçüncü bölümü şu sorulara yanıt vermeyi amaçlar: 21. yüzyıl iş yaşamında başarılı olabilmek için üniversite öğrencilerinin ihtiyaç duydukları beceriler nelerdir? Bu soru önemlidir, çünkü son zamanlarda yapılan araştırmalar göstermiştir ki ilerleyen bilgisayar teknolojisi dünya ekonomisindeki orta-seviyedeki iş sektörlerini elimine etmekte ve sadece basit ve ileri düzeydeki işleri insanlara bırakmaktadır. Eğer üniversiteler öğrencileri yüksek beceriler gerektiren işlere hazırlıyorsa, bu öğrencilerin ihtiyaç duydukları beceriler nelerdir? Bunun yanı sıra, yüksek maaşlı işler için gerekli olan en önemli iki beceriyi açıklayan bir araştırma da sunulmuştur: ileri düzeyde düşünme ve iletişim becerileri. Buna gore, bu iki beceriyi öğrencilere kazandırmak için üniversiteler beceri geliştirmede daha az teori ve daha fazla pratik içeren programlar sunmalıdır. Böylece, mezunlar yüksek maaşlı işlere hazır olabilecekler. Son olarak, lisans öğrencilerinin geliştirmesi gereken becerileri göstermek amacı ile iş hayatında kazanan ve kaybedenlerin belirli özellikleri listelenmiştir. Dördüncü bölümde, önde gelen iki Amerikalı ekonomistin konuşmalarına yer verilmiştir. Üniversiteler Amerika'da daha fazla yüksek maaşlı işler yaratmak için ileri216 düzeyde beceriler öğretmek durumundadır (bu her ülkedeki üniversiteler için iyi bir tavsiyedir). Daha sonra ise, lisans eğitim sistemlerini yeniden yapılandıran üniversitelerden örnekler verilmiştir. Bu üniversiteler Amerika'da Harvard Üniversitesi, Türkiye'de Ege Üniversitesi Psikoloji Bölümü ve İngiltere'de Dundee Üniversitesi 'dir. Bu verilerin ışığında, sadece ders vermeye yönelik küçük özel üniversitelerin gelişimi, internet üzerinden eğitim ve“Öğrenme Toplulukları”, geleneksel lisans eğitimine yeni alternatifler olarak incelenmiştir. Beşinci bölüm bu tezin temel teorik altyapısını sunmaktadır. Raymond Wlodkowski'nin“endüstriyel şeffaflık”teorisi, motivasyonel eğitim tekniklerinin temeli olarak sunulmuştur. Daha sonra, Wlodkowski'nin ve diğer yazarların motivasyon teorileri şu soruya yanıt vermek üzere açıklanmıştır: Yetişkin öğrencileri öğrenmeye motive eden şey nedir? Bu doğrultuda, Erik Erikson'un psikososyal gelişim teorileri“İnsan Gelişiminin Sekiz Aşaması”olarak bilinen teorisine dayandırılarak açıklanmıştır. Harvard Üniversitesinde araştırmacı olan Howard Gardner' in çoklu zeka teorisi de kısaca açıklanmıştır. Bu teorilere dayanılarak, eğitimcilere, öğretime bütünsel bir yolla yaklaşmaları ve öğrencilere kendilerini tamamıyla geliştirebilmeleri için yardımcı olmaları tavsiye edilmektedir. Eğitimcilerin bu amaca ulaşması için ders verme yöntemine alternatif olarak bir takım öğretim yöntemleri sunulmuştur. Altıncı bölümün amacı, bu teorilerin ESL kompozisyon dersinde nasıl uygulandığım açıklamaktır. Öğrencileri motive etmek için ders programının nasıl kullanıldığını göstermek üzere örnek bir ders programı sunulmuştur.“Öğrenmeyi öğrenme”teorisini uygulayan ve öğrencileri iş hayatına hazırlayan objektif puan sistemiyle217 notlandırma yöntemi anlatılmıştır. Ayrıca, ESL kompozisyon dersinde psikoloji ve motivasyon teorilerinin nasıl uygulandığını göstermek amacıyla yaratıcı ve analitik yazma alıştırmalarına yer verilmiştir. Yedinci bölüm şu soruyu ortaya koyar: Bu yeni yaklaşımlar geleneksel ders verme yaklaşımlarına kıyasla gerçekten olumlu ve daha iyi sonuçlar veriyor mu? Bu soruya yanıt vermek için, Communications (İletişim) ve Independent Study (Bağımsız Çalışma) seçmeli dersleri ile bağlantılı olarak öğrencilerin çok olumlu ders değerlendirme yorumları sunulmuştur. Bu iki ders hem pratik beceri ve bilgileri öğrettikleri hem de bu teorilerin ESL Kompozisyon dersinin yanı sıra diğer dersler içinde başarıyla uygulanabildiğim gösterdikleri için seçilmiştir. Sonuç olarak, bu tezde 21. yüzyılda dünyanın hızlı bir değişim ve gelişim sürecine girdiği hatırlatılarak bu gelişim karşısında üniversitelerin yüzyıllardır değişmemiş geleneksel öğretim çizgisini takip ettiği ortaya konulmuştur. Bu bağlamda, üniversiteler lisans eğitimine olan yaklaşımlarını sadece yüksek lisans programına devam edecek mezunların yüzde beşi için teori öğretimine odaklanacak şekilde değilde iş hayatına atılacak olan mezunların yüzde doksan beşinin ihtiyaç duydukları becerileri elde etmeleri ve uygulamaya geçirme fırsatını vermeye odaklanacak şekilde yeniden yapılandırmalıdır. (Özellikle ESL Kompozisyon dersinde öğretilen yazma becerisinin her kariyer planı için çok önemli bir beceri olduğu unutulmamalıdır). Ayrıca, öğretmenler yetişkin öğrenciler için psikolojik olarak uygun ve motive edici metodlar kullandığında, öğrencilerin daha yüksek akademik sonuçlara ulaştığı görülecektir.
Özet (Çeviri)
ingilizce abstract What are the most significant social, business and educational developments in the world today? In what ways is the Information Revolution fundamentally different than the Agricultural and Industrial Revolutions? What skills will university graduates need to work successfully in the twenty-first century? Are universities preparing undergraduate students adequately and appropriately for the new demands of the twenty-first century workplace? If not; how should undergraduate education be modified and updated? These are some of the important questions this thesis answers by exploring new developments in key areas of society that are defining the Information Age. Moore's Law as the fundamental driver of the intense, rapid changes underway is explained and its realtion to changes in the workplace, adding great complexity, urgency and intense competition are examined. Theories about which key human skills will be most in demand in this Age and how they can be taught in universities are also explained. Upon contextualizing the new realities of this Age, the thesis analyzes ways in which undergraduate education can be improved to more appropriately prepare students for the working world. In particular the socioconstructivist psychological theory and other motivation theories are examined to provide insights for how instructors can and need to motivate students. Finally, examples of new individualist-oriented, student-centered, interdisciplinary approaches to education are presented and analyzed. Examples are provided to show how all the above new developments, theories and motivational practices are applied in the ESL composition course at the English Language and Literature Department at Ege University.