Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi 'örnek' kararları ışığında büyüme-çevre hakkı ilişkisi: 2000-2012 dönemi üzerine bir inceleme
The relationship between growth and environmental right in the light of case examples of The European Court of Human Rights: An examination for the period of 2000-2012
- Tez No: 586138
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Hukuk, Economics, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 239
Özet
Bu Araştırma, 1970'li yıllardan itibaren özellikle Stockholm Konferansı ile uluslararası gündeme taşınan ve halen en önemli gündem maddelerinden biri olan çevre hakkı ile büyüme arasındaki ilişkiyi Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) örnek kararları ışığında 2000-2012 dönemi üzerinden incelemektedir. Böylece bu Araştırma ile AİHM kararlarında çevre hakkının hangi yasal dayanaklarla ve hangi iktisadi gerekçelerle değerlendirildiğinin, Mahkeme kararlarında çevre hakkının bağımsız bir madde ile Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nde (AİHS) yeralması için yeterli içtihatların oluşup oluşmadığının, ayrıca büyüme ile çevre hakkı arasındaki ilişkinin boyutunun ortaya konulması amaçlanmıştır. Araştırma yapılırken tarihsel ve betimsel analize yer verilmiştir. Konu işlenirken elektronik ve basılı kaynaklardan, gazete haberlerinden ve sosyal medya gündemlerinden yararlanılmıştır. Ayrıca araştırmacının kendi üreteceği bilgiler, nitel analiz ve sözel analiz kullanılarak değerlendirilmiştir. Özellikle metin/belge incelemeye dayanan bu Araştırma da AİHM'in konu ile ilgili örnek kararları tercüme edilmiş, sonrasında bu kararlar“çevre hukuku”açısından çözümlenerek yorumlanmıştır. Araştırmanın sonucunda; AİHM örnek kararları çerçevesinde çevre hakkı ile büyüme arasında negatif bir ilişki olduğu, büyüme ve ekonomik faaliyetlere bağlı olarak çevre hakkı ihlallerinin arttığı, diğer taraftan bu bağlamda çevre hakkının etkin kullanımı ve korunması için AİHS'de bağımsız bir madde ile tanımlanması ve tanınması için yeterli ve güçlü içtihatlar oluştuğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research examines the relationship between environmental rights and growth, which is still one of the most important agenda items, which has been brought to the international agenda since the 1970s, especially through the Stockholm Conference, in the light of case studies of the European Court of Human Rights (ECHR) over the period 2000-2012. Thus, with this research, it is aimed to reveal that the legal basis on which the environmental right is evaluated in the ECHR judgments and for which economic reasons, Whether there is sufficient jurisprudence to ensure that the right to the environment is contained in an independent article and the European Convention on Human Rights, also the relationship between growth and the right to the environment. Historical and descriptive analysis were included in the research. Electronic and printed sources, newspaper news and social media agendas were used in the process. In addition, the information produced by the researcher was evaluated using qualitative analysis and verbal analysis. This research, which is based on text / document analysis, was translated into the ECHR's case-related decisions, and then these decisions were interpreted and analyzed in terms of "environmental law. As a result of the research; Within the framework of the case decisions of the ECHR that there is a negative relationship between environmental right and growth, depending on growth and economic activities increased violations of environmental rights, on the other hand, it has been found that there is sufficient and strong case-law in the ECHR for the effective use and protection of the right to the environment with an independent article.