Örgütsel etiğin kurumsal itibara etkisi üzerine Aksaray'daki turizm işletmelerinde bir araştırma
The effect of organizational ethic over corporate reputation: A study on the tourism establishments in Aksaray
  1. Tez No: 586163
  2. Yazar: ABDULLAH DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİMMET KARADAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada örgütsel etiğin kurumsal itibar üzerindeki etkisinin belirlenmesi hedeflenmektedir. Bu hedef doğrultusunda, Aksaray ilinde faaliyet gösteren turizm işletmelerinde farklı statülerde çalışan yönetici ve işgörenlerden veri toplanmıştır. Toplanan veriler analiz edilerek, literatüre ve uygulamacılara katkı sağlayacak nitelikte bulgular elde edilmiştir. Araştırmanın bulgularına göre, işgörenlerin çoğunun kurumlarının hizmetleri ve mali başarıları hakkında bilgi sahibi oldukları halde, görev aldıkları işletmelerin fiyat politikalarının belirsiz olduğunu düşündükleri dikkat çekmektedir. Ayrıca çoğu katılımcı, çalıştıkları kurumları rakiplerinden üstün görmektedir. Öte yandan işgörenler çoğunlukla kurumlarının açıklamalarına sorgulamaksızın güvenmektedirler. Elde edilen bulgulara göre, katılımcıların etik kuralları benimsedikleri görülmüştür. Dolayısıyla bu çalışma, alanında itibarlı kabul edilen işletmelerin içinde bulundukları durum üzerinde bünyesinde görev alan yönetici ve işgörenlerin örgütsel etik kurallarını benimsemelerinin etkili olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The key objective of study is to ascertain the impact of organizational ethics on corporate reputation. With this purpose, data have been collected from managers and employees working for the tourism companies located in the province of Aksaray. Through analyzing these data, it is attempted to obtain findings that will contribute to the literature and also to the practitioners. Remarkably, the findings have indicated that employees consider the price policies of their companies as vague, while they are aware of the financial accomplishments and services of their companies. Furthermore, most of the participants of the survey deem their organizations superior to their rivals. Meanwhile, it has been identified that employees rely on the announcements of their companies undisputedly. Findings has also demonstrated that participants embraced the ethical norms. Consequently, this study has substantiated that the employees' and managers' adoption of organizational ethics principles has effected the positive reputation their companies maintain.