Türkiye birinci, ikinci, üçüncü ve amatör liglerinde oynayan futbolcuların bazı fizyolojik ve antropometrik özelliklerinin araştırılması
- Tez No: 58617
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ARSLAN KALKAVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı; I inci II inci III üncü profesyonel ve amatör futbol ligi takımlarının vücut yağ yüzdeleri, somototipleri, deri altı yağ ölçümleri, çap, çevre ve uzunluk ölçümleri, sağ ve sol pençe kuvveti, bacak ve sırt kuvveti, diastolik ve sistolik kan basıncı, sıçrama güçleri, anaerobik güçleri, 12 dk koşulan mesafe ve 45 metre koşularında elde ettikleri dereceler bakımından farklılıkların araştırılmasıdır. Bu çalışmaya; birinci profesyonel ligden Trabzonspor, ikinci profesyonel ligden Zonguldakspor, üçüncü profesyonel ligden PTTspor ve amatör ligden Erdoğduspor'dan 16 kişilik kadroda yer alan futbolculardan her bir takımdan 12 şer sporcu olmak üzere toplam 48 denek tesadüfi olarak seçilmiştir. Takımlar arası farklılıkları veya benzerlikleri ortaya çıkarmak için tek yönlü varyans analizleri (Anova) testi kullanıldı. Daha sonra bulunan farklılığın hangi takımlar arsında olduğunu tespit etmek için Tukey's testi uygulandı. İstatistiksel testlerde son olarak Tukey's testinden elde edilen değerlere göre (HSD) matrix karşılaştırması yapıldı. Çalışmanın sonucunda; birinci lig takımı olan Trabzonspor' un diğer takımlara oranla daha az vücut yağ yüzdesine, endomorfik ve ektamorfik vücut tipine, daha fazla mezomorfik vücut tipine, daha fazla vital kapasiteye, daha iyi 12 dk koşu mesafesine, daha fazla anaerobik güce, sırt ve bacak kuvvetine ve daha iyi sıçrama gücüne sahip oldukları gözlendi. Güç ve performansa yönelik tüm ölçümlerde Erdoğduspor en düşük değerlere sahip olduğu gözlendi. Sayfa 64
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose of this study is to compare; skinfold thicknesses, the body fat, somototips, systolic and diastolic blood pressure, physical fitness values, right and left hand grip strength, vertical jumping, anaerobic power, measurement Cooper test, vital capacity of the first, second and third professional and amateur soccer league team players. Twelve soccer players, who were in 16 of his team, were randomly selected from each of these teams. One-way Anova test were performed for finding significance of groups differences. To find out the differences among the groups, further analysis was carried out follow-up test (Tukey's HSD). After that matrix were calculated from observed value of Tukey's test. The results showed that Trabzonspor's soccer players were scored more physical fitness values, right and left hand grip strength, vertical jumping, anaerobic power, better Cooper test result, 45 metre sprint running distance, vital capacity and less skinfold thichnesses and percent the body fat than other teams. The results also showed that these measurement of Erdoğdospor's scores were lower than the other teams. Sayfa 65