Sporcu ve sedanter erkek ve bayanların gövde esneklik ve kuvvetlerinin analizi
Comparison of flexibility and strength measurement of trunk between athletic and sedentary groups in male and female
- Tez No: 58618
 - Danışmanlar: DOÇ.DR. M. AKİF ZİYAGİL
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Spor, Sports
 - Yıl: 1997
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada 18-27 yaş arası erkek ve bayan sporcu ve sedanter grupların gövde bölgesi hareket oranlan ve kuvvetlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu çalışmanın ikinci amacı ise spor yapma alışkanlığı ve cinsiyet faktörüne göre gövde hareket oranları ve kuvvetlerinin gruplar arasında kıyaslanması olmuştur. Bu çalışmaya 1995-96 eğitim öğretim döneminde Karadeniz Teknik Üniversitesi 'nin değişik fakültelerinde öğrenimine devam eden sporcu erkekler (n=15), erkek sedanterler (n=15), bayan sporcular (n=15) ve bayan sedenterlerden (n=15) oluşan toplam 60 öğrenci denek olarak katılmıştır. Deneklerin kuvvet ve hareket oranları isostation B200 lumbar dinamometresi ile ölçülmüştür. Gruplar arası farklılığın belirlenmesinde tek yönlü varyans analizi (ONEWAY ANOVA) kullanılmıştır. Farklılığın hangi gruptan kaynaklandığnı belirlemek için de Tukey's HSD testi kullanılmıştır. Bu çalışmanın sonuçları, erkeklerin aksine bayanlarda spor yapma alışkanlığının hareket oram üzerine olumlu etki yapmadığım göstermektedir. Diğer yanda cinsiyet faktörü hareket oranım etkiler gözükmektedir. İzometrik maksimum kuvvette erkek sporcular en iyi gözükürken Bayan sporcu ve erkek sedanterler bir birine benzer seviyede bulunmuştur. Hem cinsiyet hem de spor yapma alışkanlığı izometrik kuvvet gelişimini pozitif etkiler gözükmektedir. Bu benzer eğilim dinamik düşük direnç ve yüksek dirençdeki hareket hızlarında da göze çarpmaktadır. Sayfa 76
Özet (Çeviri)
The porpuse of this study was to determine level of trunk strength and range of motion 18-20 years old and female in athlets and sedentary groups second aim of this study is to compare trunk strength and Range of motion among groups according to exercise habit and sex During 1995-1996 academic year totally 30 male and 30 female subject who were from Karadeniz Technical University were participated in this study Strength and range of motion of subject were measured by triaxial isostation B-200 dynomometer.In order to find out differences among groups, one way ANOVA was used. Also, Tukey's HSD test was performed to determine the orijin of difference between groups Result of this study showed that in female exercise habit has no effect on Range of motion with contrast to males On the other hand, Range of motion seems to be effected by sex factor.Mean isometrik maximum torque of male athletes was female athletes and male sedentary groups have similar to each others.Both exercise habit and sex factor have positive effect on isometric strength development.This similar trend was seen in movements velocity at dynamic low and high resistance. Sayfa 77