D. H. Lawrence ve Oğuz Atay romanlarında kendilik sorunsalı ve arada kalmışlık
The problematic of the self and in-betweenness in the novels of D. H. Lawrence and Oğuz Atay
- Tez No: 586210
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ ÇELİKEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Karşılaştırmalı Edebiyat, Comparative Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dil Bilimleri ve Kültür Araştırmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Modernizmin Aydınlanma Çağı akabinde Batı toplumlarını etkilemeye başladığı çağlardan günümüze dek farklı zamanlarda oluşan tarihsel koşullar, bireyin toplum içindeki konumunu önemli ölçüde etkilemiştir. Bu tez, bu etkiyi“arada kalmışlık”tanımı üzerinden Sanayi ve Türkiye Cumhuriyeti Devrimlerinin toplumları dönüştürmesi ekseninde ele almaktadır. Topluma karşı konumlanan bireyin iç dünyası D. H. Lawrence'ın Oğullar ve Sevgililer ve Oğuz Atay'ın Tutunamayanlar romanları üzerinden irdelenecektir. Birey ve Toplum etkileşimi, Lawrence ve Atay romanlarında bir çatışma ağına dönüşmekte, bu tez kapsamında yapısalcı yaklaşımın post-yapısal öğelerce sorgulandığı bir alan yaratmaktadır. Bu alan bireyin içinde bulunduğu çağın gereklerine uyum çabası olarak yapısökümcü okumaya tabi tutulacak; bireyin kendilik arayışı incelenecektir. Göstergelerin sonsuz anlam devinimi içinde kaybolan insan Lawrence'ın ve Atay'ın metinlerinde kendini bulmaya çalışır. Bu arayış, karşılaştırılan eserler bağlamında onu mekanikleşmeye iten sosyo-kültürel yaptırımlara karşı insanın sürekli iç ve dış dünyası arasında kalarak var olma ve bir anlam bulma çabası olarak okunacaktır.
Özet (Çeviri)
Historical conditions which occurred at different times throughout the ages from the time when modernism started to affect Western Society after the Age of Enlightenment to the present day have significantly influenced the position of the individual in a society. This thesis handles this impact through the definition of“in-betweenness”within the perspective of Industrial and Turkish Republic Revolutions which have transformed the societies. Individual's inner world situated against the society will be studied within the scope of Sons and Lovers by D. H. Lawrence and Tutunamayanlar by Oğuz Atay. Individual-Society interaction turns into a web of conflicts and it creates an area where structrulist approach is questioned by post-structuralist elements. This area will be an issue for deconstructivist reading and thus, individual's search for self will be examined. Man who is lost in the endless movement of signifiers is set in motion to new meanings and tries to find his own self inside the texts of Lawrence and Atay. Within the context of these novels, this search will be read as Man's effort to exist and reach a meaning by being caught in-between his inner and outer world against the socio-cultural sanctions which push him to act mechanically.