Refugee integration and entrepreneurship: The case of Syrians in Turkey
Mülteci entegrasyonu ve girişimcilik: Türkiye'deki Suriyeliler
- Tez No: 586209
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZERRİN TORUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Sociology, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
Bu çalışma, Türkiye'deki mülteci entegrasyonuna yönelik politika tasarımında, istihdam piyasası politikaları ile girişimciliğin önceliklendirilmesinin olası katkılarını ortaya koymayı amaçlamıştır. Suriyeli mülteci girişinin ardından Türkiye, Avrupalı olmayan sığınmacıların eğitim ile sağlık hizmetlerine ve iş gücü piyasasına erişimlerini sağlayacak yasal statü ve çerçevesini tasarlamakta yavaş kaldı. Dahası, Suriyeli mülteciler, Türkiye'nin resmi mülteci entegrasyon planının temelini oluşturacak politikaların tasarlanmasından ziyade, temel ihtiyaçlarının karşılanmasını öngören politikalarla karşılandı. Bunun sonucu olarak, Suriyeli mültecilerin Türkiye'ye, kurumlarına ve toplumuna entegrasyonu düzensiz gerçekleşmiştir. Bu nedenle, bu çalışma, Türkiye'nin mültecilerde istihdamı ve daha da önemlisi girişimciliği artırmaya yönelik bir entegrasyon sistemi kurması gerektiğini ileri sürmektedir. Çalışma, mültecilerin öz yeterlilik kazanmalarına izin verilmesinin, entegrasyonlarını hızlandırmak için hayati bir adım olduğu düşüncesini korumaktadır. Bu bağlamda, çalışmada entegrasyon kavramı ve evrimi üzerine bir literatür taraması yapılmış, ardından Türkiye'de Suriyeliler ile ilgili olarak tasarlanan ve uygulanan entegrasyon politikaları ile bir karşılaştırma yapılabilmesi için İsveç'teki entegrasyon politikalarının karşılaştırmalı analizi yapılmıştır. Bu ülke karşılaştırmalarında iş gücü piyasası politikalarına öncelik verilmiştir. Son olarak, bu çalışma, ülkedeki karşılaştırmalarda varılan sonuçların saha araştırmasında geçerli olup olmadığını gözlemlemek için Gaziantep'teki Suriyeli girişimcilerle yapılan anketlerin sonuçlarını sunmuştur.
Özet (Çeviri)
This research aimed at contributing to the policy design for refugee integration in Turkey by presenting the potential contributions of the prioritization of labor market policies and entrepreneurship. Following the Syrian refugee inflow, Turkey was slow in constructing a framework to provide non-European asylum-seekers with a legal status allowing them access to education and health services, but even slower in access to the labor market. Moreover, Syrian refugees were met with policies that seek the provision of basic needs, with little regard for livelihoods support that would comprise the foundation of an official integration scheme. As a result, Syrian refugees integration to various dimensions of Turkey, its institutions and society have been uneven at best. Hence, Turkey must establish a system aimed at facilitating access to jobs and most importantly to entrepreneurial initiatives for refugees. The study views that providing refugees pathways to self-sufficiency comprises a vital step to expediting their integration. In this regard, literature review is carried-out on the concept of integration and its evolution, followed by an analysis of integration policies in Sweden so as to provide comparisons with the integration policies designed and implemented in Turkey regarding Syrians under Temporary Protection, with a specific focus on labor market policies. Lastly, the study will present the results of surveys conducted with Syrian entrepreneurs in Gaziantep to observe whether the conclusion arrived in country comparisons hold true in field research. Correspondingly, this study aims at contributing to the policy design for refugee integration through entrepreneurship in Turkey.