Language attitudes of Arabic – Turkish bilingual speakers in Hatay towards Arabic and Turkish
Arapça-Türkçe ikidilli bireylerin Arapça ve Türkçeye yönelik dil tutumları
- Tez No: 586246
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİLİZ ÇETİNTAŞ YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dilbilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışma Hatay'da yaşayan Arapça-Türkçe ikidilli konuşucuların Arapça ve Türkçe'ye yönelik dil tutumlarını araştırmayı amaçlamaktadır. Konuşulan Arapça bir dil değişkesidir ve dil konuşucularının dilde okuma yazması yoktur. Hatay'ın beş mahallesinde alan çalışması gerçekleştirilmiştir. Dil tutumlarını araştırmada direkt yöntemler arasında yer alan ölçek uygulama ve ikili görüşme kullanılmıştır. Çalışma için özel bir tutum ölçeği geliştirilmiş ve 426 katılımcıya uygulanmıştır. Tutum anketinin nicel analizi yapıldıktan sonra nitel araştırma için gönüllü katılımcılarla görüşme yapılmıştır. Sonuç olarak katılımcıların yerleşim bölgelerinin ve eğitim seviyelerinin dil tutumları üzerinde etkisinin olduğu elde edilmiştir. Ayrıca, ikidilli konuşucuların Arapçaya yönelik sadece kültürel yaşamları ve Arap kimlikleri için olumlu tutumlara sahip oldukları saptanmıştır. Türkçenin resmi dil olmasından kaynaklı Türkçeyi eğitim, meslek hayatı gibi birçok yerde kullandıkları ve bu nedenle Türkçe'nin daha saygın ve işe yarar olduğunu düşündükleri için Türkçe'ye yönelik Arapçadan daha fazla olumlu tutuma sahip oldukları bulgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to find out language attitudes of Arabic-Turkish bilingual speakers in Hatay towards Arabic and Turkish. Spoken Arabic is a variety of the language and the speakers of the language are illiterate. A fieldwork study was done in five localities of Hatay. Among direct methods for investigating sociolinguistic data, statistical analysis and interviewing techniques were chosen. An attitude scale is formed and applied to 426 participants. After quantitative analysis of the scale, the voluntary participants are interviewed for qualitative analysis. It is found that mostly place of residence and educational background have an effect on participants' language attitudes. Bilingual speakers have positive attitudes towards Arabic only for their cultural life and Arabic identity. Since Turkish is the official language, they use Turkish in academic, professional life and they have more positive attitudes towards Turkish than Arabic because of its instrumentality and prestige.