Türkiye'nin bölgesel özelliklerinin tezhip sanatı ögeleri ile anlatımı
Describing of Turkey's regional features with art of illuminated elements
- Tez No: 586321
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER FARUK TAŞKALE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Güzel Sanatlar, Crafts, Fine Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk Sanatları Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Tezhip Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Klasik sanatların devlet tarafından desteklenmesi Tezhip, Hat ve Minyatür sanatı sanatkârlarının eserlerini üretme sürecinde kendilerine önemli motivasyon ve teşvik sağlamıştır. Geleneksel sanatlarımızdan tezhip, minyatür ve hat sanatının etkilendiği unsurlar içerisinde kültürel etkileşimler, yöneticilerin sanata karşı tutumları ve destekleri çok önemlidir. Bunların dışında coğrafi şartlar, ekonomik ve sosyal etkenler de bu sanatlarda etkili olmuştur. Farklı coğrafyalardan kendi kültürlerinin yansımalarıyla Anadolu‟ya gelen ve devlet tarafından getirilen sanatçılar da farklı üsluplaşmanın oluşmasında, farklı tarzların doğmasına ve bu sanatların gelişmesine yol açan önemli faktörlerdendir. Tezhip sanatı uygulamaları günümüzde klasik uygulamalar ile birlikte, modern yorumlar ve serbest tasarımlar olarak sanatçılar tarafından icra edilmektedir. Hikâyesi olan tasarımlar, yenilikçi yaklaşımlar ile uygulanmış tezhiplere de sıkça rastlanmaktadır. Sanatçılar, konulu ve farklı disiplinlerle hikâyeleştirme kısmında da Minyatür ve Tezhip sanatını sıklıkla kullanmaktadır. Bu bağlamda Türkiye‟nin kültürel coğrafi ve topraklarının eski medeniyetlerden beri günümüzde hala yaşayabilen esintilerin yansıması geleneksel sanatlarımızla da anlatılabilir şeklinde bir düşünceye sahip olunabilir. Bu düşünce doğrultusunda simgeler ve seçilen özellikler ışığında geleneksel sanatlar kuralları içinde faydalanılmıştır. Türkiye'nin bölgesel özelliklerinin geleneksel hat, tezhip ve minyatür sanatı ögeleri ile anlatımında; simgelerin geleneksel potada eritilerek, görsel ve imgesel anlamlı bir kompozisyonda birleşip bir bütün görsel oluşturması amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda araştırmalar yapılmış, çizimler ile desteklenip ortaya çıkarılmıştır. Sonuç olarak bu çalışma eser çalışması olarak sürdürülmüş, kompozisyon bütünlüğünde geleneksel Türk sanatlarından tezhip, hat ve minyatür sanatından faydalanılmış, görsel zenginlik amaç edinilip uygulaması tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Gilding, calligraphy and miniature art, which are also supported by the state, have been an important motivation and incentive in the process of producing the works of artists. Among our traditional arts, illumination, miniature and calligraphy were affected; cultural interactions, attitudes towards art and support are the most important. Apart from these, geographical conditions, economic and social factors have also been effective in these arts. The artists who come to Anatolia from different geographies with the reflections of their own culture and brought by the state are also important factors in the formation of different stylistics, the emergence of different styles and the development of these arts. Designs with a story, innovative approaches and applied illuminations are frequently encountered. Miniature and illumination art are frequently used in the section of storytelling with artists, and with different disciplines. In this context, Turkey's cultural, geographical and reflection of breeze can still inhabited since ancient civilization today can be told to have a thought in our traditional art form. In line with this idea, it has been used within the rules of traditional arts in the light of symbols and chosen features. Turkey's regional features of traditional calligraphy, illumination and miniature art with narrative elements; it is aimed that the symbols are melted in the traditional pot and combined in a visual and imaginative composition to form a whole visual feast. As a result of this work was continued as a work of art, the composition of the traditional Turkish art of luminance, calligraphy and miniature art was benefited, the purpose of the visual richness of the purpose was achieved and the application was completed.