Sosyal medya platformları üzerinde geleneksel televizyon yayıncılığı: Medyascope.TV örneği
Traditional television broadcasting on social media platforms: The case of Medyascope.TV
- Tez No: 586395
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DUYGU KOTAN TÜRKDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Communication Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya ve Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
İletişim teknolojilerinin gelişimiyle birlikte artan internet ağı hızı, günümüzde video paylaşımını oldukça zahmetsiz bir hale getirmiştir. Bunun yanı sıra sosyal medya ağlarının video içerik paylaşımına açık hale gelmesi, kullanıcıların video üretimine artan oranda ilgi duymasını sağlamıştır. Oldukça yaygınlaşan ağ üzerinden canlı video paylaşımları, bazı durumlarda profesyonel medya yayıncılığını anımsatmaktadır. Yeni medya yayıncılığını geleneksel medya yayıncılığından ayıran en önemli özellikler, zamana ya da bir yayın akışına bağlı kalmadan, izleyen ile etkileşim halinde bulunarak anlık geri dönüş alınabilmesi ve bir kitleden ziyade bireye yayın yapılabilmesidir. İnternetin sunduğu bu teknik imkânlar, geleneksel medyaya karşı önemli bir üstünlük olmasına rağmen son dönemde bazı haber sitelerinin televizyon gibi davrandıkları gözlemlenmektedir. Çalışmada, izleyicilerine ulaşmak için sosyal medya ağlarını kullanmalarına rağmen klasik bir televizyon yayını özelliği gösteren oluşumlara dikkat çekilerek, ortaya çıkan bu internet yayıncılığı şeklinin geleneksel televizyon yayıncılığıyla olan benzerlikleri ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the development of communication technologies, the increasing speed of the internet network has made video sharing quite effortless today. In addition, social media networks are open to video content sharing, making users increasingly interested in video production. Live video sharing over the network, which is becoming widespread, is reminiscent of professional media broadcasting in some cases. The most important features that differentiate new media broadcasting from traditional media broadcasting are the ability to get instant feedback by interacting with the audience without being dependent on time or a stream of broadcasting and broadcasting to the individual rather than an audience. Although these technical opportunities offered by the Internet are a significant advantage over traditional media, it has been observed that some news sites have behaved like television in the recent period. In this study, it is tried to draw attention to the formations which show the characteristics of a classic television broadcasting even though they use social media networks to reach their viewers, and the similarities of this kind of internet broadcasting with traditional television broadcasting are tried to be revealed.