Web 2.0 araçlarının tanıtımının öğretmen adaylarının eğitim teknolojisi standartları özyeterliliği ve öğretim teknolojisine yönelik tutumlarına etkisi
The effect of web 2.0 tools introduction on candidate teachers' self-efficacy towards educational technology standards and their attitudes towards instructional technologies
  1. Tez No: 586394
  2. Yazar: ŞEYMA TAŞLIÇAY ARSLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZDEN DEMİRKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmanın amacı, Web 2.0 araçlarının tanıtımının öğretmen adaylarının eğitim teknolojisi standartlarına yönelik özyeterliklerine ve öğretim teknolojilerine yönelik tutumlarına etkisini belirlemektir. Araştırmanın çalışma grubunu, 2017-2018 öğretim yılı Bahar Dönemi Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı, Matematik, Fizik, Kimya ve Biyoloji Öğretmenliği 1. sınıf öğrencilerinden Eğitim Psikolojisi dersini alan ve gönüllülük esasına göre öğretim sürecine katılan 100 öğrenci oluşturmaktadır. Bu araştırma nicel araştırma yöntemlerinden tek gruplu öntest-sontest modeline göre desenlenmiştir. Bu araştırmanın bağımsız değişkeni Web 2.0 araçlarından Powtoon, Emaze, Moovly, Prezi, Kahoot, Socrative, Quizizz, Plickers ve Flipquiz'in tanıtımıdır. Araştırmanın bağımlı değişkenleri ise, öğretmen adaylarının eğitim teknolojisi standartlarına yönelik özyeterlikleri ve öğretim teknolojilerine yönelik tutumlarıdır. Araştırmanın verileri iki farklı ölçek ve kişisel bilgi formu aracılığıyla toplanmıştır. Ölçekler, Şimşek ve Yazar (2016) tarafından geliştirilen eğitim teknolojisi standartlarına yönelik özyeterlik ölçeği ve Metin ve diğerleri (2012) tarafından geliştirilen öğretim teknolojilerine yönelik tutum ölçeğidir. Araştırmada elde edilen veriler araştırmanın alt amaçlarına göre betimsel analizler (aritmetik ortalama, standart sapma, yüzde, frekans) ve ilişkisel (t-testi, etki büyüklüğü testi, tek yönlü varyans analizi, Scheffe testi ve korelasyon analizi) istatistiksel tekniklerden yararlanılarak çözümlenmiştir. Elde edilen veriler SPSS 17.0 programı kullanılarak çözümlenmiştir. Elde edilen bulgular sonucunda, Web 2.0 araçlarının tanıtımının öğretmen adaylarının eğitim teknolojisi standartlarına yönelik özyeterlik düzeylerinde anlamlı bir artışa sebep olduğu ve bu artışın uygulamada büyük etki değerine sahip olduğu belirlenmiştir. Eğitim teknolojisi standartlarına yönelik özyeterlik ölçeğinin alt boyutlarının tümünde öğretmen adaylarının özyeterlik düzeylerinde anlamlı bir artış olduğu ve bu artışın uygulamada büyük etki değerine sahip olduğu belirlenmiştir. Bu sonuçlar, Web 2.0 araçlarının tanıtımının hem ölçek geneli hem de tüm alt boyutlarında öğretmen adaylarının özyeterliklerinde oldukça etkili olduğunu göstermektedir. Öğretmen adaylarının eğitim teknolojisi standartlarına yönelik özyeterlikleri sontest sonuçlarında ele alınan tüm değişkenler için anlamlı bir farklılık göstermemektedir. Öğretmen adaylarının öğretim teknolojilerine yönelik tutumlarının karşılaştırılması sonucunda, Web 2.0 araçlarının tanıtımının öğretmen adaylarının öğretim teknolojilerine yönelik tutum düzeylerinde anlamlı bir artışa sebep olduğu bu artışın uygulamada büyük etki değerine sahip olduğu belirlenmiştir. Öğretmen adaylarının öğretim teknolojilerine yönelik pozitif yöndeki tutumlarını ölçen“Derslerde öğretim teknolojilerinin kullanımına inanma”,“Derslerde öğretim teknolojilerinin kullanımından zevk alma”ve“Öğretim teknolojilerinin faydalarına inanma”alt boyutlarında tutum düzeylerinde anlamlı bir artış olduğu ve bu artışın büyük etki değerine sahip olduğu belirlenmiştir. Bu sonuçlar, Web 2.0 araçlarının tanıtımının bu boyutlara ilişkin tutumlarda oldukça etkili olduğunu göstermektedir. Öğretmen adaylarının öğretim teknolojilerine yönelik negatif yöndeki tutumlarını ölçen“Öğretim teknolojilerinin kullanımından zevk almama”ve“Öğretim teknolojilerinin kullanmaya isteksiz olma”alt boyutlarında tutum düzeylerinde anlamlı bir düşüş olduğu ve bu düşüşün büyük etki değerine sahip olduğu belirlenmiştir. Bu bulgular, öğretmen adaylarının öğretim teknolojilerini kullanırken zevk almaya ve öğretim teknolojilerini kullanmaya istekli olmaya yönelik tutumlarının arttığını göstermektedir. Öğretmen adaylarının öğretim teknolojilerine yönelik tutumları sontest sonuçlarına göre internet erişim olanağı değişkenine göre anlamlı bir şekilde farklılaşırken, ele alınan diğer değişkenler için anlamlı bir farklılık göstermemektedir. Öğretmen adaylarının eğitim teknolojisi standartlarına yönelik özyeterlikleri ile öğretim teknolojilerine yönelik tutumlarının öntest ve sontest puanları arasındaki ilişkiyi belirlemek için Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon analizi yapılmıştır. Bu analiz sonucunda; öğretmen adaylarının eğitim teknolojisi standartlarına yönelik özyeterlikleri ile öğretim teknolojilerine yönelik tutumlarının öntest sonuçları arasında anlamlı, pozitif ve yüksek düzeyde bir ilişki belirlenirken, sontest sonuçları arasında anlamlı, pozitif ve orta düzeyde bir ilişki belirlenmiştir. Sonuç olarak, Web 2.0 araçlarının tanıtımı sonrasında öğretmen adaylarının eğitim teknolojisi standartlarına yönelik özyeterliğinin öğretim teknolojilerine yönelik tutumlarından istatistiksel olarak anlamlı düzeyde kestirilebildiği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effect of the introduction of Web 2.0 tools on the candidate teachers' self-efficacy towards instructional technology standards and their attitudes towards instructional technologies. The study group consisted of 100 students studying their 1st year in the Gazi University Faculty of Education during 2017-2018 academic year. These students are from Turkish Language and Literature, Mathematic, Physics, Chemistry and Biology Teaching departments and they were taking the Educational Psychology course during the study. They took part in the study voluntarily. The current study was designed as the one-group pretest-posttest model that is one of the quantitative research methods. The independent variable of this study is the introduction of Powtoon, Emaze, Moovly, Prezi, Kahoot, Socrative, Quizizz, Plickers and Flipquiz from Web 2.0 tools. The dependent variables of the study are the candidate teachers' self-efficacy towards educational technology standards and their attitudes towards instructional technologies. The data of the study were collected by two different scales and personal information form. The scales used in this study are scale of Self-Efficacy for Educational Technology Standards developed by Şimşek and Yazar (2016) and Attitude Scale towards Instructional Technologies developed by Metin et al. (2012). The data obtained from the research were analyzed by using descriptive analyzes (arithmetic mean, standard deviation, percentage, frequency) and relational (t-test, effect size test, one-way variance analysis, Scheffe test and correlation analysis) statistical techniques according to the sub-objectives of the research. The data were analyzed by using SPSS 17.0 program. As a result of the findings, it was determined that the introduction of Web 2.0 tools resulted in a significant increase in the self-efficacy levels of candidate teachers towards educational technology standards and this increase has a very large impact value in practice. In all sub-dimensions of self-efficacy scale towards educational technology standards, it was determined that there was a significant increase in the self-efficacy levels of the candidate teachers and these increases have a very large impact value in practice. These results show that the introduction of Web 2.0 tools is highly effective both in general scale and in all sub-dimensions of candidate teachers' self-efficacy. The self-efficacy of candidate teachers' towards educational technology standards does not show a significant difference for all variables discussed in the post-test results. After comparing the candidate teachers' attitudes towards instructional technologies, it was seen that the introduction of Web 2.0 tools resulted in a significant increase in the attitude levels of candidate teachers towards instructional technologies and this increase have a very large impact value in practice. It was found that for the sub-dimensions which measure candidate teachers' positive attitudes towards instructional technologies there are significant increases in the attitude levels and these increases had a great effect value as follows:“Believing in the use of instructional technologies in lessons”,“Enjoying the use of instructional technologies in lessons”and“Believing the benefits of instructional technologies”. These results show that the introduction of Web 2.0 tools is very effective in attitudes towards these dimensions. On the other hand it was found that for the sub-dimensions which measure candidate teachers' negative attitudes towards instructional technologies there are significant decreases in the attitude levels and these decreases had a great effect value as follows:“Not enjoying the use of instructional technologies”and“Being reluctant to use instructional technologies”. These findings show that when candidate teachers use the instructional technologies, they enjoy to use them, hence their attitudes towards willingness to use instructional technologies increase. While candidate teachers' attitudes towards instructional technologies show difference according to the post-test results for internet access variable, they show no significant difference according to the other variables taken into account. Pearson Moments Product Correlation analysis was used to determine the relationship between pre-test and post-test scores of candidate teachers' self-efficacy towards educational technology standards and their attitudes towards instructional technologies. As a result of this analysis; while there was a significant, positive and high correlation between the pre-test results, there was a significant, positive and moderate relationship between the post-test results. As a result, it is observed that after the introduction of Web 2.0 tools, the self-efficacy of teacher candidates' towards educational technology standards can be predicted significantly and statistically from their attitudes towards instructional technologies.