Aigai (Aiolis) kuzey kapısı
The north gate in Aigai (Aiolis)
  1. Tez No: 586400
  2. Yazar: GÜLEN CEYDA EROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERSİN DOĞER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Kent kapıları bir kentin savunma hattının hem en büyük zaafı hem de en vazgeçilmez öğesi olmuştur. Aigai Antik Kenti'nin ana kapılarından biri olan Kuzey Kapısı da tez çalışması kapsamında ele alınarak kent planlamasındaki konumu, mimarisi ve tarihlemesi üzerine incelenmiştir. Bu kapsamda savunma sistemi içerisinde kapıların konumlandırılmaları, tipolojik ve biçimsel farklılıkları, Kuzey Kapısı'nın analojik değerlendirmesi ekseninde benzer kent kapılarının varlığı araştırılmıştır. Tüm veriler sonucunda kapının kullanım evreleri, tarihlemesi ve planlaması ile stilistik özellikleri ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
City gates have been the greatest weakness also the most essential element of a city's line of defence. The North Gate, which is one of the main gates of Ancient City of Aigai, was discussed within this thesis by analysing its location in the city plan, architecture and dating. The existence of similar city gates was researched within the context of positioning of gates, typological and structural differences and analogic evaluation of North Gate. The phases of usage, dating, planning and stylistic characteristics of the gate were revealed as a result of all the data.