Aigai'dan ele geçen Arkaik Dönem seramikleri
Archaic pottery of Aegae
- Tez No: 314141
- Danışmanlar: PROF. DR. ERSİN DOĞER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
2004-2009 yılları arasında gerçekleştirilen kazılardan ele geçen seramikler genellikle Bouleuterion sektöründen ve yüzeyden ele geçmiştir. Aigai arkaik dönem seramikleri için çok sayıda farklı ekol saptanmıştır. Ancak bunların bir kısmı, üretim yeri bakımından belirsiz kalmıştır.Üç ana grup mevcuttur. Bunlar Lydia, Aiolis ve Kuzey İonia kökenli seramiklerdir. Burada saptanan en önemli olgu, Aigai antik kentinin Lydia, Phrgyia ve Aiolis'teki diğer kentlerle yoğun bir etkileşimde olduğudur. Diğer bir saptama, komşu bölgelerde var olan seramik ekollerinin Aigai'da da var olduğudur.Bu çalışma ile bir anlamda, Aigai'ın ticari ve kültürel ilişkiler kurduğu bölge ve kentler de ortaya konmaya çalışılmıştır. Ancak henüz Aiolis bölgesinin ve Aigai'ın arkaik dönemi bilinmezlerle doludur.
Özet (Çeviri)
Ceramics are usually uncovered in excavations carried out between 2004-2009 Bouleuterion industry and have been recovered from the surface. Aigai for archaic ceramics were a number of different schools. However, some of them in terms of place of production has remained unclear.There are three main groups. These ceramics Lydia, Aeolis and North İonia based ceramics. The most important phenomenon, the ancient city of Aigai, Lydia, Phrygia and an intense interaction with other cities is that Aeolis. Another detection, is also in neighboring regions Aigai existing schools of ceramics.İn this study, in a sense, Aigai cities in the gerion and established a commercial and cultural relations have been put forth. However, the archaic period of Aeolis and Aigai is unknown yet.