Seramik kaplama malzemelerinde volkanik kayaçların boyar madde olarak kullanımı ve doku olanaklarının deneysel tasarım araştırmaları
Experimental design researches of the usage of volcanic materials as colourant in ceramic coating materials and the possibilities of texture
- Tez No: 586427
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NECDET SAKARYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Türkiye'de piroklastik kayaçlar yaygındır. Petrografi ve jeokimya açısından ele alınmışlardır. İgnimbirit, proklastik kayaçlar grubunun bir üyesi olup, kaynaklaşmış volkan camını tanımlarken, bazen de proklastik akmalar sonucu meydana gelmiş çökel anlamında kullanılmaktadır. İgnimbirit terimi birçok araştırmacı tarafından farklı biçimlerde yapılmıştır. İç Anadolu Bölgesi jeolojik yapısı nedeniyle, bölgede yoğun volkanik faaliyetler sonucunda Nevşehir ilinin ekonomik zenginlikleri arasında yer alır. Çalışmada kullanılan İgnimbiritler Kayseri ilinin Tomarza ilçesinin yakınlarındaki Kaptaş A. Ş. Maden Yataklarından alınmıştır. Doğal yapısında yüksek düzeyde volkanik cam bulunan İgnimbiritler volkanizma nedeniyle demir silikat grubu boyar maddelerin ana fikrini oluşturmaktadır. Demir oksit oranı ve mineralleri ise çalışmanın boyar madde olarak kullanabileceğini ortaya koymuştur. Malzemenin doğal yapısı irdelendiğinde çeşitli metal oksit katkıları ile bir grup renk için boyar madde olarak geliştirilmeye açık malzemeler olduğu saptanmıştır. Seramik Kaplama malzemelerinde Kuru Dijital Baskı uygulamaları ile deneysel çalışmada elde edilen dokusal ve görsel etki çok yakın benzerlik göstermektedir. Boyar maddelerin parçacık boyutlarının dijital kuru baskı kafalarında kullanılabilmesi için Nanometrik boyuta getirilmesi gerekmektedir. Çalışmanın sürdürülebilir olması durumda Seramik sektöründe sürekli olarak yurt dışından ithal edilen belirli bir grup renklerin İgnimbiritlerle elde edilebileceği saptanmıştır. Boyar maddelerin geliştirilmesiyle ithalatın azaltılacağı ön görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Pyroclastic rocks are widespread in Turkey. These were studied in terms of petrography and geochemistry. Ignimbirite is a member of the group of proclastic rocks and it is used in the definition of welded volcanic glass and sometimes used as a precipitate formed as a result of prolastic flows. The term ignimbirit has been made by many researchers in different forms. Due to its geological structure, the Central Anatolia Region is among the economic riches of Nevşehir as a result of intensive volcanic activities in the region. The ignimbirites used in the study were obtained from Kaptaş A. Ş. Mineral Deposits near the Tomarza, Kayseri. Due to the high volcanic glass in its natural structure, the ignimbrites form the main idea of iron silicate group dyestuffs due to volcanism. Iron oxide ratio and minerals put forward that the study could be used as dyestuff. When the natural structure of the material is examined, it is found that there are materials that can be developed as dyes for a group of colors with various metal oxide additives. Textural and visual effects obtained in the experimental study and Dry Digital Printing applications in ceramic coating materials show similarity. In order to be able to use the particle sizes of the dyes in digital dry printheads, they must be brought to the nanometric size. In case the study is sustainable, it is determined that a certain group of colors imported from abroad can be obtained with Ignimbirites in the ceramic sector. It is foreseen that imports will be reduced with the development of dyes.