Dijital baskı teknolojisinde alternatif pembe mürekkeple yüksek renk şiddetinin alınabildiği duvar karosu mat sır geliştirme
Development of alternative pink ink with high color strength for wall tile matte glaze in digital printing technology
- Tez No: 777869
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜLYA BİÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Seramik Mühendisliği, Ceramic Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Duvar karolarında renk ve desen çeşitliliklerinin artmasıyla kullanım alanları genişlemekte ve her geçen gün yeni tasarımlar eklenmektedir. Özgün tasarım çalışmalarıyla, farklı beğenilere sahip kitlelere hitap edilmektedir. Seramik kaplama malzemelerinde desen tasarım ve renklerin ürünlere aktarımı dijital baskı teknolojisi kullanılarak yapılmaktadır. Dijital baskı teknolojisinde C, M, Y, K (Cyan, Magenta, Yellow, Key) mürekkep renklerinin kullanımı zamanla birbirine benzer ürünlerin ortaya çıkmasına sebep olmaktadır. CMYK renklerinin yanında farklı mürekkep renginin eklenmesiyle kullanılan renk sayısı artmakta böylelikle tasarımların farklılaşması sağlanabilmektedir. Bu çalışmada, tek pişirim duvar karolarında kullanılan mat sırın kompozisyonu geliştirilerek, oksitlerin pembe mürekkep renk aktivitesine etkisi incelenmiştir. Mat sır içeriğindeki oksitlerin miktarları arttırılarak yeni mat sır reçeteleri geliştirilmiş, CMYK+ Pembe mürekkep baskı çalışması yapılmıştır. Geliştirilen mat sırlara L,a,b renk aktivite ölçümü, parlaklık ölçümü, ısı mikroskobu testi, X-Işını floresans spektrometresi (XRF), X-ışınları difraktometresi (XRD) testleri yapılmıştır. Pembe rengin Hue açısı ve Kroma değeri hesaplanarak Color Chart üzerinde yaklaşık konumları tespit edilmeye çalışılmıştır. Geliştirilen reçeteler standart reçete ile karşılaştırmalı incelendiğinde CMYK renklerinin renk aktivitesinde belirgin değişiklik görülmemiştir. CaO miktarının arttırıldığı mat sır reçetesinde Pembe mürekkep renginin L değerinde azalış, a değerinde artış olduğu görülmüştür. Mat sır kompozisyonunda CaO oranının artmasıyla, pembe renk şiddetinde artış sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The increase in the variety of colors and patterns in wall tiles expands the application fields and creates new designs. Original designs appeal to audiences with different tastes. The transfer of designs, patterns, and colors to the surface of ceramic wall tiles is performed by ink-jet digital printing technology. Using C, M, Y, K (Cyan, Magenta, Yellow, Key) ink colors in digital printing technology leads to similarities in products over time. With the addition of different ink colors along with CMYK, the color scale can be expanded, and thus different designs can be obtained. In this study, the effect of oxides on the pink color activity was investigated by developing the composition of matte glaze used in single-fired wall tiles. CMYK+pink color was applied to the formulated glazes. L, a, b color activity measurement, gloss measurement, heat microscopy test, X-Ray fluorescence spectrometry (XRF), and X-ray diffractometry (XRD) tests were performed on the matte glazes. The Hue angle and Chroma value of the pink color were calculated, and their approximate position on the Color Chart was determined. No significant change was observed in the color activity of CMYK colors in the tile produced with the developed matte glaze recipe. In the tile produced with the matte glaze recipe in which the amount of CaO was increased, it was observed that the L value of the pink color decreased and the a value increased. An increase in the intensity of the pink color was achieved with the increased CaO ratio in the matte glaze composition.