Yerel halkın yavaş şehir hareketine ilişkin algıları: Akyaka örneği
Local people's perceptions of slow city movement: The case of Akyaka
  1. Tez No: 586430
  2. Yazar: FATMA LEVENT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ENES BATTAL KESKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Public Administration, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu tez çalışmasında, yavaş şehir hareketinin ortaya çıkışı, felsefesi, üyelik süreci, kriterleri incelenerek kavramsal bir çerçeve oluşturulmaya çalışılmıştır. Kavramsal çerçeve ışığında harekete üye olan dünyadan örnekler gösterilmiş ve araştırmanın örnek olarak aldığı yavaş şehir Akyaka'nın tarihi, çevresel, kültürel, sosyal yapısı incelenmiştir. Yürütülen araştırmada alanda yapılan“sohbet tarzı görüşmeler”ve“gözlem”kullanılırken ayrıca ikincil veri olarak yerel gazeteler ve dergiler“doküman incelemesi”ne tabi tutulmuştur. Örnek üzerinden edinilen bulgular sonuç bölümünde detaylı bir şekilde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, tried to create conceptual framework by researching the apperence of the slow city movement, philosophy, membership process, criteria. Accordingly of the conceptual framework, examples from the world, the historical, environmental, economic and social structure of the slow city Akyaka is examined. In the research, using method of observation and face to face interviews, as a second data, local newspaper and local magazines are gathered, as well. In conclusion section, stemming from evidences of the sample case ares discussed profoundly.