Bireylerin sosyal medya kullanım amacının rekreasyonel aktivite tercihine etkisi
Social media effect on individuals choice of recreational activity
- Tez No: 586468
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ YAYLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Turizm, İletişim Bilimleri, Sociology, Tourism, Communication Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bireylerin sosyal medya kullanım amacının rekreasyonel aktivite tercihine etkisini araştırmak ve bireylerin rekreasyonel aktivitelere katılırken sosyal medya kullanımının değişip değişmediğinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Sosyal medya kullanım amacı ve sosyal medyanın rekreasyon etkinliklerine katılmada etkisini belirlemeye yönelik ölçekler ise Aymankuy vd. (2013),Cox vd. (2009), Munar vd. (2013)'nin çalışmalarından faydalanılarak geliştirilmiştir.Çalışmada kullanılan rekreasyon etkinliklerine katılmada güvenilen kaynakları belirlemeye yönelik ölçek Fotis vd. (2012)'nin çalışmasından uyarlanmıştır. Bu araştırmanın evrenini Ankara ili Çankaya ilçesinde yaşayan 20-54 yaş arası sosyal medya kullanan bireyler ile sınırlandırılmıştır. Elde edilen verilerin analiz sürecinde SPSS programı 21.0 sürümü kullanılmıştır. Verileri analizinde bireylerin sosyal medya kullanım amacını saptamak için frekans analizi yapılmıştır. Bireylerin sosyal medya kullanımı ile rekreasyonel aktivitelerine katılma etkisini belirlemek için korelasyon analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effect of social media usage on individuals' preference for recreational activities and to determine whether social media usage changed while individuals participated in recreational activities.Scales to determine the purpose of social media use and the effect of social media in participating in recreation activities are given by Aymankuy et al. (2013), Cox et al. (2009), Munar et al. (2013).The scale used to determine the trusted sources for participation in recreation activities used in the study Fotis et al.