Paşabahçe Cam Sanayi ve Ticaret A.Ş. Kırklareli fabrikasında gürültüye bağlı işitme yitilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of noise-induced hearing loss in Kırklareli glass plant
  1. Tez No: 58647
  2. Yazar: HASAN ÇETİN EKERBİÇER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FARUK YORULMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
7. ÖZET Endüstriyel kaynaklı gürültü, sanayileşme sürecini tamamlamış veya halen bu süreci yaşamakta olan toplumlarda en önemli mesleksel sağlık risklerinden birisidir. Uzun yıllar yüksek düzeyde gürültüye sunuk kalan işçilerde mesleksel sağırlık ortaya çıkmakta ve sağaltımı olanaklı olmamaktadır. Gürültüye bağlı işitme yitikleri ülkemiz endüstrisinde de en sık rastlanması beklenen meslek hastalığıdır. Son yıllarda yapılan araştırmalarda gürültüye bağlı işitme yitiğine uğramış işçi sayısının 200 000'in üstünde olduğu kestirilmiştir. Türkiye'nin cam eşya üreten en büyük fabrikası olan Kırklareli Cam Fabrikası'nda yürütülen bu çalışmada; 1. İşyerinin gürültülü bölümlerindeki gürültü düzeylerim saptamak ve insan sağlığı açısından değerlendirmek, 2. Odyometri testi ile bu bölümlerde çalışan işçilerin işitme düzeylerini belirlemek, 3. İşitme yitiklerinin hangi frekanslarda yoğunlaştığını saptamak ve yaş, çalışma süresi ve çalışılan bölüm ile olası ilişkisini değerlendirmek, 4. İşyerinde gürültüye karşı işçilerin kişisel koruyucu kullanma durumlarım belirleyip işitme düzeyleri ile olan ilişkisini ortaya koymak ve 5. Öncelikle araştırmanın yürütüldüğü işyerine yönelik olarak, işitmenin korunması konusunda öneriler geliştirmek amaçlanmıştır. Araştırmaya fabrikanın gürültülü bölümleri olan üretim ve soğutma sonu bölümlerinde çalışan 166 işçinin 159'u alınmıştır. Grubun yaş ortalaması 31.6 yıl ± 4.8 SS (23 - 32 - 42), çalışma süresi ortalaması ise 89.0 ay ± 53.9 SS (1.8 - 91.8 - 176.3) olarak bulunmuştur. Üretim bölümündeki gürültünün Leq değerleri 96.5 - 105.0 dB, Soğutma Sonu bölümünde 88.5 - 93.3 dB arasında değişmektedir. Tüm frekanslardaki gürültüye bağlı işitme yitiklerimin değerlendirildiği analizlerde, 4000 ve 6000 Hzlerde diğer frekanslardan anlamlı olarak yüksek düzeyde (YÖ-ANOVA, p < 0.05) işitme yitiği saptanmıştır. Çalışma yerine göre yapılan karşılaştırmalarda 6000 Hz dışındaki tüm frekanslarda Soğutma Sonu bölümünde işçilerin işitme yiriği ortalamaları, Üretim bölümünde çalışanlardan yüksek çıkmıştır. 26 dB ve üstünde işitme yitiğine uğrayan işçi sayılan dikkate alınarak yapılan analizlerde yaşın ve çalışma süresinin etkisi anlamlı bulunmuştur (%2 testi, p < 0.05). Araştırmaya alınan tüm bağımsız değişkenlerin etkisini birlikte değerlendirme amacıyla yapılan lojistik regresyon analizi sonucunda“60-1 19 ay”grubunun ÎTe uğrama riski“0-59 ay”grubuna göre 3.3 kat fazla (p = 0.02, %95 GA 3.2 - 9.2) iken aynı risk“120+ ay”grubu için 4.5 (p = 0.00, %95 GA 1.6 - 10.8) olarak bulunmuştur. Gürültü düzeyinin daha düşük olduğu Soğutma Sonu bölümünde işitme yitiği düzeylerinin daha yüksek olması her iki bölümde kullanılan kulak koruyucusu tiplerinin değişik olmasına ve koruyucu kullanma oranlarındaki farklılığa bağlanmıştır. Üretim bölümünde çalışan işçilerin % 7094.6'sının Soğutma Sonu bölümünde çalışan işçilerin de % 87.4'ün kulak koruyucularını düzenli olarak kullanmakta idi (%2 testi, p < 0.05). Özellikle Soğutma Sonu bölümünde kulak koruyucusu tipinin değiştirilmesi ve kulak koruyucusu kullanma oranlarının artırılması için güdüleyici tekniklerin uygulamaya konması önerilmiştir. Anahtar Sözcükler : Cam Endüstrisi, Endüstriyel Gürültü, Gürültüye Bağlı İşitme Yitiği, Odyometri, İşitmeyi Koruma Programı. 71
Özet (Çeviri)
SUMMARY Noise-induced hearing loss in the work-site is the most prevalent irreversible occupational disease in the industrialized or industrializing communities. In recent studies, the number of workers suffering from noise-induced hearing loss was estimated as 200 000 in our country. Despite, it is not the most prevalent occupational disease in official records. This study was conducted in Kırklareli Glass Plant which is the biggest glassware producing plant in Turkey. The objectives of this study were as follows: 1. To detect the sound levels in the noisy departments of the plant and evaluate them, 2. To determine the hearing levels of the workers in these departments, 3. To determine the frequencies in which the hearing loss were seen most and to show the possible relationships between noise-induced hearing loss and age, duration of working and the department, 4. To determine the usage of ear protectors by the workers and to find its effect to hearing loss, 5. To develope recommendations about conservation of hearing especially for this plant. 159 of the 166 workers were choosen as subjects. The mean age was 31.6 years ± 4.8 SD (23 - 32 - 42) and the mean duration of working was 89.0 months ± 53.9 Sd (1.8 - 91.8 - 176.3). The noise levels were between 96.5 - 105.0 dB (Leq) in production department and 88.5 - 93.3 dB (Leq) in post- cooling department. When the hearing loss levels in all frequencies were analyzed, 4000 Hz and 6000 Hz were found to be the frequencies in which the hearing losses were the highest (Repeated Measures ANOVA, p < 0.05). Mean hearing loss levels of the production department workers were higher than post-cooling department workers in all frequencies except 6000 Hz. The effects of age and duration of working to 26 dB and higher noise-induced hearing loss were found to be significant (x2 test, p < 0.05). After the logistic regression analysis the risk of hearing loss in the“60-1 19 months”group was found to be 3.3 times greater than the risk of“0-59 months”group (p = 0.02, %95 CI 3.2 - 9.2) and the same risk was 4.5 (p = 0.00, %95 CI 1.6 - 10.8) in the“120+ months”group. The controversial relative elevation of hearing loss in post-cooling department in which sound level is lesser than the production department has been explained by the usage of different types of personal ear protectors and discrepancies in the usage percentages in these departments. 94.6 % of workers in the production department and 87.4 % of workers in the cooling department were using their ear protectors properly (x2 test, p < 0.05). ft is suggested that the workers of the cooling department must change the type of then- ear protectors and in order to increase the percentages of utilizing ear protectors, motivating technics should be put into action. Key Words : Glass Industry, Industrial Noise, Noise-Induced Hearing Loss, Odiometry, Hearing Conservation Program 72