Tokat yöresinde yetiştirilen üzüm çeşitlerinin ampelografik özelliklerinin belirlenmesi üzerinde araştırmalar
Determination of the ampelogrophic characters of grape varieties grown in Tokat
  1. Tez No: 12990
  2. Yazar: ZEKİ KARA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. Y. SABİT AĞAOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 318
Özet
Ill ÖZET DOKTORA TEZÎ TOKAT YÖRESİNDE YETİŞTİRİLEN ÜZÜM ÇEŞİTLERİNİN AMPELOGRAFÎK ÖZELLİKLERİNİN BELİRLENMESİ ÜZERİNDE ARAŞTIRMALAR Zeki KARA Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bahçe Bitkileri Anabilim Dalı Danışman : Prof.Dr. Y. Sabit A?AO?LU 1990, Sayfa: Jüri : Prof.Dr. Y. Sabit A?AO?LU Prof.Dr, Atillâ ERİŞ Prof.Dr. Hasan ÇELİK Bu araştırma, Tokat yöresinde yetiştirilen üzüm çeşitlerinin ampelografik özelliklerinin belirlenmesi amacıyla 1987-1989 yıllarında yapılmıştır. 1987 yılında yörede yetiştirilen çeşitlerin yerleri belirlenerek etiketlenmiş ve tanımlama için bazı ön değerlendirme verileri alınmakla beraber, çalışmada esas olarak 1988 ve 1989 yıllarında elde edilen bulguların ortalama değerleri sunulmuştur. Çalışma, üretici bağları veya ev bahçelerinde bulunan çeşitler üzerinde yürütülmüştür. Tanımlanan yeşil-sarı taneli çeşitler: Alesüt üzümü, Arı üzümü, Asmalık, Bekiroğlu, Besni, Boduroğlu, Cicik, Civek, Çavuş (Erbaa), Çavuş (Merkez İlçe), Çavuş (Pazar), Çıtlık, Garun, Gelin Parmağı, Hacı Veli, Hatun Parmağı, Hosan, Horoz Paşa, İnce Kabuk, irengil. Kabuğu Kalın, Kabuğu Yufka, Narince, Partlak, Şam beyazı, Sıralık, Topbaş, Turşuluk, Yüklük, Zile Narincesi, Kırmızı taneli çeşitler: Cincife Kızılı, Kızıl üzüm ve Tilki Kuyruğu. Diğer renkli taneli çeşitler: Bulut ve Fenerit. Mavi-siyah taneli çeşitler: Annat Kara, Cincife, Erzincan üzümü, Horoz, İzabel, Kara, Kara Yağlıyan, Kömüş Cıcığı ve Kuş üzümü.IV Çeşitlerin özellikleri: IBPGR'nin“Üzüm Tanımlayıcıları”metoduna göre belirlenmiştir. Çeşitlerin ampelografik karakterleri 88 çizelge ve 26 6 şekille sunulmuştur. Araştırma sonucuna göre Tokat yöresinde 44 farklı üzüm çeşidinin yetiştirildiği" belirlenmiştir. V. labrusca türüne giren İzabel çeşidi dışındaki tüm çeşitler V. vinif era türüne girmektedirler. ANAHTAR KELİMELER: Tokat îli, Üzüm Çeşitleri (Vitiş vinifera cvs), Ampelografi, IBPGR, Üzüm Tanımlayıcıları
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT PhD Thesis DETERMINATION OF THE AMPELOGRAPHIC CHARACTERS OF GRAPE VARIETIES GROWN IN TOKAT Zeki KARA Ankara University- Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Horticulture Supervisor: Prof. Dr. Y. Sabit A?AO?LU 19 90, Page...3.18. Jury : Prof. Dr. Y. Sabit A?AO?LU Prof.Dr. Atillâ ERİŞ Prof.Dr. Hasan ÇELİK This study was carried out between 19 87 and 19 89 in order to describe the ampelographic characteristics of grape cultivars grown in different location of Tokat province. Although the specific grape growing areas were selected and some preliminary evaluation data were gathered in 19 87, essentially the detailed evaluation were performed in 1988 and 1989. Alesüt üzümü, Arı üzümü, Asmalxk, Bekiroğlu, Besni, Bo- duroğlu, Cicik, Civek, Çavuş (Erioaaj, Çavuş (Merkez îiçe;, Çavuş (Pazar), Çıtlık, Garun, Gelin Parmağı, Hacı Veli, Hatun Parma ğı, Hosan, Horoz Paşa, înce Kabuk, îrengil, Kabuğu Kalın, Kabuğu Yufka, Narince, Partlak, Şam beyazı, Sıralık, Topbaş, Turşuluk, Yüklük and Zile Narincesi are green-yellow; Cincife kızılı, Kızıl üzüm and Tilki Kuyruğu are reddish; Bulut üzümü and Fenerit are other colours (brown); Annat kara, Cincife, Erzincan üzümü, Horoz, îzabel, Kara, Kara Yağlıyan, Kömüş Cıcığı and Kuş üzümü are dark blue cultivars described in this study.V ABSTRACT PhD Thesis DETERMINATION OF THE AMPELOGRAPHIC CHARACTERS OF GRAPE VARIETIES GROWN IN TOKAT Zeki KARA Ankara University- Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Horticulture Supervisor: Prof. Dr. Y. Sabit A?AO?LU 19 90, Page...3.18. Jury : Prof. Dr. Y. Sabit A?AO?LU Prof.Dr. Atillâ ERİŞ Prof.Dr. Hasan ÇELİK This study was carried out between 19 87 and 19 89 in order to describe the ampelographic characteristics of grape cultivars grown in different location of Tokat province. Although the specific grape growing areas were selected and some preliminary evaluation data were gathered in 19 87, essentially the detailed evaluation were performed in 1988 and 1989. Alesüt üzümü, Arı üzümü, Asmalxk, Bekiroğlu, Besni, Bo- duroğlu, Cicik, Civek, Çavuş (Erioaaj, Çavuş (Merkez îiçe;, Çavuş (Pazar), Çıtlık, Garun, Gelin Parmağı, Hacı Veli, Hatun Parma ğı, Hosan, Horoz Paşa, înce Kabuk, îrengil, Kabuğu Kalın, Kabuğu Yufka, Narince, Partlak, Şam beyazı, Sıralık, Topbaş, Turşuluk, Yüklük and Zile Narincesi are green-yellow; Cincife kızılı, Kızıl üzüm and Tilki Kuyruğu are reddish; Bulut üzümü and Fenerit are other colours (brown); Annat kara, Cincife, Erzincan üzümü, Horoz, îzabel, Kara, Kara Yağlıyan, Kömüş Cıcığı and Kuş üzümü are dark blue cultivars described in this study.