Risk management and risk prioritization using analytic hierarchy process
Risk yönetimi ve analitik hiyerarşi prosesi kullanarak risklerin önceliklendirilmesi
  1. Tez No: 586534
  2. Yazar: NUR EZGİ KARABULUT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ETHEM ÇANAKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Tezimde bir çok ölçütü bir arada değerlendirerek en iyi alternatifin seçilmesi süreci olarak tanımlanan çok ölçütlü karar verme yöntemleri kullanılmıştır. Hem objektif ve hem de sübjektif faktörlerin dikkate alınmasına imkan veren Analitik Hiyerarşi Süreci (AHP) genel hatları ile tanıtılmış ve prensipleri sunulmuştur. Risk ve risk yönetimi kavramlarının tanımı, risk yönetimi sürecinin gelişimi, risk kategorileri ve risklerdeki kayıp-kazanç ilişkisi detaylandırılmış ve tezin uygulama aşamasında risklerin, teorik gelişimi ile birlikte pratik uygulamaları açısından da karar analizi alanında büyük gelişme gösteren AHP tekniğine göre önceliklendirilmesi yazılımlar yardımı ile gerçekleştirilmiştir. Tezin uygulama aşamasında kullanılan yazılım, karar tespitlerindeki başarısıyla kendini kabul ettirmiş, geniş bir uygulama alanına sahip olan Expert Choice yazılımıdır.
Özet (Çeviri)
In my thesis, multi-criteria decision-making methods, which are defined as the process of choosing the best alternative by evaluating many criteria together, have been used. The Analytic Hierarchy Process (AHP) method, which allow both objective and subjec- tive factors to be taken into account, are introduced and their principles were presented in general terms. The definition of risk and risk management concepts, the development of the risk management process, the risk categories and the loss-gain relationship in the risks are detailed. Risk prioritization has been done with the help of software according to the AHP techniques, which have developed significantly in the field of decision analysis in terms of their theoretical and practical applications. The software used in the application stage of the thesis is Expert Choice software program which a wide range of applications that have been recognized by success in decision making.