Sağlık işletmelerinde finansal yönetimdeki risk faktörlerinin çok kriterli karar verme analizi ile değerlendirilmesi
Evaluation of risk factors in financial management of healthcare enterprises using multi-criteria decision-making analysis
- Tez No: 929862
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERMAN GEDİKLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Sağlık işletmelerinde finansal yönetimdeki risk faktörlerinin Çok Kriterli Karar Verme (ÇKKV) tekniği ile değerlendirilmesi, işletmelerin finansal istikrarını koruması ve stratejik yönetimlerini güçlendirmeleri için kritik bir adımdır. Bu çalışmanın temel amacı, sağlık işletmelerinde finansal yönetimi etkileyen ana risk faktörlerini tanımlamak ve bu faktörlerin öncelik sırasını belirlemektir. Piyasa riski, döviz kuru riski, likidite riski, kredi riski, enflasyon riski, rekabet riski, faiz riski, yasal risk ve operasyonel riskler gibi finansal yönetimi etkileyen ana risk faktörleri olarak belirlenmiştir. İlgili risk faktörlerinin önceliklerini belirlemek için Analitik Hiyerarşi Süreci (AHS) kullanılmıştır. Yönteme uygun olarak hazırlanan AHS anketi sekiz farklı birim yöneticisi tarafından doldurulmuştur. Yöneticiler özel bir hastanede çalışma, alanında en az 10 yıllık deneyime sahip olma ve idari bir departmanın yöneticisi olmaları kriterlerine göre belirlenmiştir. Anket sonuçları üzerinden elde edilen veriler kullanılarak her bir kriterin ağırlığı hesaplanarak AHS'nin matematiksel yöntemleri ile tutarlılık kontrolü yapıldıktan sonra sonuçlar doğrulanmıştır. Katılımcıların görüşleri sonucunda kriterlerin ağırlık sıralaması; döviz kuru riski (0,18), piyasa riski (0,15), likidite riski (0,14), enflasyon riski (0,13), kredi riski (0,12), faiz riski (0,09), rekabet (0,08), yasal risk (0,08) ve operasyonel risk (0,04) olarak belirlenmiştir. Elde edilen bulgular çerçevesinde, hastanelerin finansal yönetim stratejilerini iyileştirmelerine ve risk yönetimini güçlendirmelerine yardımcı olacak şekilde formüle edilmesi gerektiği ortaya çıkartılmıştır. Karar vericilerin mevcut koşullar doğrultusunda öncelikli olarak döviz kuru riski minimize edecek ve aynı zamanda likidite imkanlarını artıracak entegre stratejilerle piyasada oluşan risklere karşı önlem alması da mümkün hale gelecektir. Böylelikle finansal riskleri iyi yöneten sağlık işletmeleri piyasadaki ekonomik dalgalanmalardan daha az etkilenir ve operasyonel kararlarını daha doğru şekilde alabilir. Finansal risklerini etkin yöneten işletmeler, yatırımcı güvenini daha fazla kazanır ve daha kolay fon bulabilir, değişen ekonomik koşullara daha hızlı adapte olabilir. Finansal riskin doğru yönetilmesi, işletmelerin sadece mevcut durumlarını korumakla kalmayıp, uzun vadeli büyümeleri için de kritik bir önem taşır.
Özet (Çeviri)
Assessing financial risk factors in financial management within healthcare organizations through Multi-Criteria Decision Making (MCDM) techniques is a critical step for maintaining financial stability and enhancing strategic management. The primary goal of this study is to identify the main risk factors that impact financial management in healthcare organizations and to determine their prioritization. Key financial risk factors identified include market risk, exchange rate risk, liquidity risk, credit risk, inflation risk, competitive risk, interest rate risk, legal risk, and operational risks. The Analytic Hierarchy Process (AHP) was used to determine the priorities of these risk factors. An AHP questionnaire prepared according to the method was completed by eight different department managers. These managers were selected based on specific criteria: working in a private hospital, having at least 10 years of experience in their field, and serving as the head of an administrative department. Based on the survey results, the weight of each criterion was calculated, and consistency checks were conducted through AHP's mathematical methods to confirm the findings. According to the participants' responses, the weight ranking of the criteria was determined as follows: exchange rate risk (0.18), market risk (0.15), liquidity risk (0.14), inflation risk (0.13), credit risk (0.12), interest rate risk (0.09), competitive risk (0.08), legal risk (0.08), and operational risk (0.04). Based on these findings, it was concluded that financial management strategies in hospitals should be formulated to enhance risk management and improve strategic approaches. Accordingly, decision-makers should prioritize integrated strategies to minimize exchange rate risk and increase liquidity, thereby enabling them to respond proactively to market risks. In this way, healthcare organizations that manage financial risks effectively are less affected by economic fluctuations in the market and can make more accurate operational decisions. Businesses that manage financial risk well also gain more investor confidence, have easier access to funding, and adapt more quickly to changing economic conditions. The proper management of financial risk is thus crucial not only for maintaining the current situation of businesses but also for their long-term growth.