Small states in MERCOSUR: An asymmetric relationship
MERCOSUR'da küçük devletler: Asimetrik bir ilişki
  1. Tez No: 586583
  2. Yazar: EZGİ İLHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLİN TOPAL YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Economics, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Latin ve Kuzey Amerika Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu tez, Latin Amerika'da ekonomik bir birlik olan MERCOSUR çerçevesindeki asimetrik yapıyı incelemekte ve bu asimetrik yapının kendileri için doğurduğu dezavantajlı sonuçlara rağmen MERCOSUR'un küçük devletleri Paraguay ve Uruguay'ın bu birliğin parçası olmalarının motivasyonunu sorgulamaktadır. Bu tezin ana argümanı MERCOSUR bünyesindeki küçük devletlerin halihazırda var olan yapısal dezavantajlı konumlarının bir sonucu olarak sektörel ve ekonomik bağlılıklarla bu birlik içinde bulunmak durumunda olduklarıdır. Bu sonuca ulaşmak için öncelikle Küçük Devlet Teorilerinden faydalanılmış, bunu paralel olarak MERCOSUR'un kuruluşunu beraberinde getiren süreç, MERCOSUR'un karar-alma süreçleri, küçük devletlerin ekonomik ve politik durumları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the asymmetric structure within the framework of MERCOSUR, an economic union in Latin America, and questions the motivation of the small states of Paraguay and Uruguay to be part of this union, despite the disadvantageous consequences of this asymmetric structure. The main argument of this thesis is that small states within MERCOSUR have to cooperate as a result of sectoral and economic interdependence to their counterparts which arose from their existing structural disadvantageous positions. In order to achieve this result, Small State Theories have been utilized and the process that brought the establishment of MERCOSUR, the decision-making processes of MERCOSUR and the economic and political situations of small states have been examined.