Comparison of 1919 and 2011 revolutions of Egypt from social network analysis
Mısır'da yaşanan 1919 ve 2011 devrimlerinin sosyal network analizi ile karşılaştırılması
  1. Tez No: 586601
  2. Yazar: ZEYNEP SETENAY USLU MADENOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DERYA GÖÇER AKDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Sociology, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışma, Mısır toplumunun değişimini, toplumda öne çıkan networklerin 1919 ve 2011 devrimlerinde üstlendikleri rolü karşılaştırarak analiz etmeyi amaçlıyor. Çalışmada özellikle işçilere ve Mısırlı iş adamlarına odaklanılıyor. Sosyal network analizinde networkler toplumu harekete geçiren yapılar olarak tanımlanıyor. Bu bakış açısından yola çıkıldığında işçiler, aktörler arası ilişkilerin gücü ve uyum göz önüne alındığında en etkin network olarak öne çıkıyor. Toplumun iki uç kesimini karşılaştırmak amacıyla işçilerle iş dünyasındaki Mısırlıların incelendiği çalışmada, bu iki networkün iki devrimdeki rolleri ve yüz yıllık süre zarfındaki değişimleri ele alınıyor. Çalışmada varılan temel sonuç ise işçilerin 1919 ve 2011 devrimlerinde en güçlü network olarak otoriterileri zorladığı, bu süreçte Mısırlı iş adamlarının ise varoluş ve yükseliş çabası içinde olup devrimlerde işçiler kadar güçlü rol üstlenemedikleridir. Çalışmada ayrıca iki devrim aşama aşama karşılaştırılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze how workers and business elite as networks in Egypt evolved within the century by comparing two ruptures in country's last century which are revolutions in 1919 and 2011. Social network analysis argues that networks are the mobilizing structures of the societies and in this regard, workers are the prominent network in Egypt. Their role has been compared with business elite to state two poles of the society when it comes to revolutions. Major finding is that workers are the pillars of nationwide revolutions of Egypt while an Egyptian elite in business world struggles to emerge and gain power in economics and politics in the last century. Repertoires of actions of workers makes them a threat for authorities and strength of ties among actors and the coherency of the network is the main difference of them from other networks, particularly business elite. In the thesis, not only role of workers and business elite but also two revolutions from their emergence to the results will be compared.