Ainos Taşaltı Nekropolü Roma Dönemi pişmiş toprak figürinleri (1986-1999)
Terracotta figurines in Ainos Taşaltı Necropolis at Roman Period (1986-1999)
  1. Tez No: 586651
  2. Yazar: ARZU LİNGA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET YARAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 246
Özet
Coğrafi konumu itibariyle çok ayrıcalıklı bir öneme sahip olan Ainos'ta, çalışma konumuzu oluşturan Taşaltı Nekropolü'nde, 1986-1999 yıllarında gerçekleştirilen kazı çalışmalarında bulunan ve Edirne Müzesi envanterinde kayıtlı 98 adet Roma Dönemi terrakotta figürini incelenmiştir. 98 adet figürin üzerinde yapılan çalışmalar sırasında tipolojik değerlendirmeleri ve analojileri yapılarak, üretim merkezlerinin saptanması ve ticari ilişkilerinin belirlenmesi çalışılmıştır. Bu doğrultuda elde edilen veriler katalog şeklinde düzenlenmiştir. Tüm araştırma ve değerlendirmeler sonucunda, ilk etapta 98 olarak belirlenen figürin sayısı, farklı döneme ait olduğu anlaşılan iki figürinin kapsam dışı bırakılmasıyla 96 olarak değiştirilmiştir. Bu figürinlerin ağırlıklı olarak MÖ 1. yy. ile MS 1. yy.'a tarihlendikleri görülmüştür. Benzer örnekleri ile yapılan karşılaştırmalar neticesinde hangi kentlerle ticari ilişkilerin olduğu anlaşılmıştır. Ayrıca benzer örneklerine rastlanılmayan ve Roma Dönemi figürin üretim merkezlerinde aynı atölye imzası görülmeyen figürinler sayesinde Ainos'ta figürin üretiminin olabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
98 Roman terracotta figurines recorded in the inventory of Edirne Museum and were found during the excavations carried out between 1986-1999 in the Ainos Taşaltı Necropolis that has a very privileged importance in terms of geographical location, and are our study subject were examined. During the studies carried out on 98 figurines, typological evaluations and analogies were carried out to determine the production centers and their commercial relations. The data acquired in this direction are arranged as a catalog. As a result of all the researches and evaluations, the number of figurines identified as 98 in the first stage was changed to 96 by excluding two figurines belonging to different periods. It is seen that these figurines were mainly dated to 1st century BC and 1st century AD. As a result of comparisons made with similar examples, it has been understood which cities have commercial relations. In addition, it was concluded that figurines could be produced in Ainos thanks to the figurines that did not have similar examples and did not have the same workshop signature in the Roman figurine production centers.