Suriye devlet başkanı Beşar Esad'ın iktidarını korumasında halkın etkisi
Syrian president Bashar al- Assad's power in the protection of the public's influence
  1. Tez No: 586678
  2. Yazar: ÜLKÜ PERVANELİ ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VOLKAN TATAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Uluslararası camiada Arap Baharı olarak adlandırılan sürecin 2010 yılında başlaması ile birlikte Orta Doğu, yeni bir döneme girmiştir. Tunus'tan başlayan olaylar, Suriye'ye kadar sıçramış, ülke kısa sürede, cihatçı grupların silahlandığı bir kaos ortamına sürüklenmiştir. Ülkede yaşananlar kısa sürede, başta bölge ülkeler olmak üzere, küresel aktörlerin de sürece dahil olmasına neden olmuştur. Suriye, küresel, bölgesel ve diğer gruplar olarak adlandırılan üçlü çemberin içerisinde sıkışıp kalmıştır. Krizin Suriye dışındaki en önemli aktörleri, Türkiye, Rusya Federasyonu ve Amerika Birleşik Devletleri olmuştur. ABD'nin Suriye'de uygulamak istediği politikalar, kimi kesim tarafından Büyük Orta Doğu Projesi'nin bir aşaması olarak görülmüştür. Rusya Beşar Esad tarafından yana tavır takınırken, Türkiye Esad'ın gitmesi yönünde politika izlemiştir. Krizin patlak vermesi ile birlikte birçok Suriyeli çareyi ülkesinden göç etmekte bulmuştur. Çoğu Suriyeli ise, ülkesi içerisinde yer değiştirmiştir. Halkın büyük çoğunluğu, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın devrilmemesinden yana tutum sergilemiştir.
Özet (Çeviri)
The Middle East has entered a new era with the start of the process named as Arab Spring in the international community in 2010. The events that began in Tunisia spread to Syria and the country was quickly dragged into a chaos where jihadist groups were armed. The events happened in the country, led to the involvement of global actors, especially regional countries in a short time. Syria has stuck in a trilateral circle called global, regional and other groups. Except Syria, Turkey, Russian Federation und United States have been the most importent actors of the crisis. The policies that the United States wants to implement in Syria have been percevied by some people as a phase of the Gerat Middle East Project. While Russia took a side position by Bashar Al- assad, Turkey followed the policy towards Assad's fall. With the outbreak of the crisis, many Syrians have fount the solution to migrate from their country. Most Syrians have moved within their country. The vast majority of the people have been in favor or not overthrowing Presedent Bashar Al- Assad.