Yasal önalım hakkı, hakkın kullanılması ve sonuçları
Legal preempti̇on ri̇ght, the use of right and the results
- Tez No: 586677
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medeni Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Tezimizin konusu yasal önalım hakkıdır. Yasal önalım hakkı, taşınmaz mülkiyetinin kısıtlamaları başlığı altında Türk Medeni Kanunu'nun 732 ile 734. maddeleri arasında düzenlenmiştir. Yasal önalım hakkının kullanılabilmesi için paylı mülkiyette paydaşlardan birinin payını ortaklık dışındaki üçüncü bir kişiye satması veya payın ekonomik olarak satışa eşdeğer bir işleme konu edilmesi gerekmektedir. Yasal önalım hakkı, dava yoluyla kullanılabilen yenilik doğuran bir haktır. Çalışmamız üç ana bölümden ve sonuç kısmından oluşmaktadır. Çalışmamızın birinci bölümünde yasal önalım hakkının tanımı, kaynağı, amacı, hukuki niteliği, konusu incelenmiş ve benzer haklarla yasal önalım hakkı karşılaştırılmıştır. İkinci bölümde yasal önalım hakkının kullanılması için gereken şartlar üzerinde durulmuş, önalım davası ve önalım hakkında muvazaa kavramı incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise yasal önalım hakkının kullanılması ve sonuçları üzerinde durulmuştur. Sonuç bölümünde ise çalışmanın sonuçları özetlenmiş, konu ile ilgili öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Subject of our thesis is legal preemption right. The legal preemption rightis regulated under articles 732 to 734 of the Turkish Civil Code under the title of restrictions on immovable property.In order to exercise the right of legal preemption, one of the stakeholders in the joint ownership must sell its share to a third partyor economically equivalent to a transaction outside the partnership.The right to legal pre-emption is a right that can be exercised through litigation. Our study consists of three main sections and conclusion part. In the first part of our study, the definition, source, aim, legal quality and subject of the legal preemption right were examined and similar rights were compared to the right of legal preemption.In the second part, the conditions required for the using of the right of legal preemption were emphasized, the case of preemption and collusion at legal preemption right were examined. In the third section, the use of the right of legal preemption and its consequences were discussed.In the conclusion section, the results of the study were summarized and suggestions on the subject were presented.