İşlem tutarı bazında kredi kartı kullanımının enflasyon ile ilişkisi: Türkiye üzerine bir uygulama
Transaction amount of credit card usage on thebasis of relations with inflation: An application on Turkey
- Tez No: 586684
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HURİYE GONCA DİLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Çalışmada işlem tutarı bazında kredi kartı kullanımı ile enflasyon arasındaki ilişki incelenmiştir. İlk bölümde kredi kartının tanımı ele alınmış, kredi kartı sistemleri ve kredi kartlarının olumlu ve olumsuz yönleri ile kredi kartlarında işlem türleri ve kredi kartlarının dünya ve Türkiye'deki tarihsel gelişimi, Türkiye'deki kredi kartı uygulaması anlatılmıştır. İkinci bölümde enflasyon kavramı, enflasyon çeşitleri ve enflasyon nedenlerine yer verilmiş, enflasyonun teorileri anlatılmıştır. Üçüncü bölümde ise; literatür araştırmalarının doğrultusunda Türkiye'de işlem tutarı bazında kredi kartı kullanımı ile enflasyon ve para arzı arasında bir ilişkinin var olup olmadığını incelemek amacıyla yapılacaktır. Bu çalışmadaki değişkenler arasındaki ilişki, zaman serisi analiziyle aylık veriler kullanılarak araştırılacaktır. İşlem tutarı bazında kredi kartı kullanımı verilerini; Bankalararası Kart Merkezi'nden, enflasyon verileri; TÜİK' den tedarik edilmiştir. İşlem tutarı bazında kredi kartı kullanımı ile enflasyon değişkenlerine ait veriler 2009-2018 dönemini kapsamaktadır. Çalışmada işlem tutarı bazında kredi kartı kullanımı ile enflasyon arasındaki ilişki, ARDL koentegrasyon ve Toda Yamamoto nedensellik testleri kullanılarak araştırılmiştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between credit card usage and inflation is examined on transaction amount basis. In the first part the definition on the credit card is discussed, creditcard systems and their positive and negative direction of credit cards and credit card transactions and historal development of the world in Turkey, Turkey to implement the credit card is explained. In the second part the concept of inflation, types of inflation and causes of inflation, theories of inflation an explained. In the third section; inflation princess with some amount of research literature in Turkey line with their credit card usage and whether there is a relationship in the supply of money in order to examine whether it will be done between. The relationship between the variables in this study, time series analysis and monthly data will be investigated credit card usage data based on transaction amount; inflation data from interbank card center; obtained from TUIK. The data on credit card usage and inflation changes based on transactions amount include 2009-2018 period the relationship between credit card usage and inflation on the basis of transaction amount ARDL will be investigated using cointegration and Toda-Yamamoto causality tests.