İslamcı düşünce ve yayıncılık faaliyetleri: Milli Türk Talebe Birliği örneği
Islamic thought and publishing activities: National Turkish Student Union sample
  1. Tez No: 586688
  2. Yazar: İBRAHİM ÇİÇEKÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜNYAMİN AYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
İslamcılık; 19 ve 20. yüzyılda, inanç, ibadet, ahlak, felsefe, siyaset, hukuk, eğitim gibi konularda bir bütün olarak ele alarak yeniden hayata hakim kılmak ve akılcı bir yöntemle Müslümanları, İslam dünyasını batı sömürüsünden, İslam düzenine karşı duran yöneticilerden, esaretten, taklitten, hurafelerden kurtarmak; medenileştirmek, birleştirmek ve kalkındırmak amacıyla ortaya çıkmıştır. İslamcılık bu amaçlar uğruna yapılan aktivist, modernist ve eklektik yönleri baskın siyasi, fikri ve ilmi çalışmaların, arayışların teklif ve çözümlerin bütününü ihtiva eden bir hareket olarak tanımlanabilir. İslamcılık fikriyatının yayılmasında basın önemli rol üstlenmiştir. İslamcılık fikriyatını geliştiren isimler o dönem ilk İslamcı basın yayın organlarını da çıkartan isimler olmuştur. İslamcılık fikriyatının duyulmaya başladığı zamanlarda ilk ortaya çıkan basın yayın organı, Urvetül Vuska adlı dergidir. İslamcılık akımının kurucusu olarak kabul edilen Cemaleddin Afgani ve öğrencisi Muhammed Abduh tarafından 1884 senesinde Fransa'nın başkenti Paris'te yayın hayatına başlayan dergi, İslamcı basının temellerini atmıştır. Osmanlı'da ilk İslamcı yayın Mehmet Akif Ersoy ve arkadaşları Sebilürreşad ismiyle çıkmıştır. Türkiye Cumhuriyeti'nde ise Eşref Edip, Necip Fazıl gibi isimler İslamcı yayınlar üzerine çalışmalar yapmıştır. Cumhuriyet tarihinin İslamcı akımlarının önemli figürlerinden bir tanesi de Mîlli Türk Talebe Birliği olmuştur. Mîlli Türk Talebe Birliği İslamcı evrelerindeki faaliyetlerini duyurmak adına bünyesinde bulundurduğu Mîlli Gençlik ve Çatı dergilerini İslamcı bir basın organı olarak kullanmıştır. Bu çalışmada da İslamcı düşüncenin yer aldığı yayıncılık faaliyetleri ele alınmıştır. İslamcı ilk yayınlar tezin ilk bölümünde tarihsel süreciyle birlikte verilmiştir. Yayınları çıkartan isimler, yazar kadroları, yayın tarihleri, bağlı olduğu cemaatler olmak üzere tüm ayrıntılar yer almaktadır. Özel olarak ise İslamcı çizgiye geçtiği dönemdeki süreçte Mîlli Türk Talebe Birliği ve yayınları incelenmiştir. Çalışma literatür taraması ve içerik analizi ile gerçekleştirilmiştir. Bu kapsamda Mîlli Gençlik ve Çatı dergileri incelenmiştir. Çalışmanın bulgularına göre Mîlli Gençlik Dergisi, İslam nizamı, İslamcı ideoloji ve batı karşıtlığı üzerine kurulu içerikle yayın yaparken, Çatı Dergisi, muhafazakar ve İslamcı yazarların kültürel ve tarihi makalelerine ağırlık vermiştir. Çatı dergisi ayrıca spor haberlerine de önem veren bir yayın organı olarak göze çarpmaktadır.
Özet (Çeviri)
Islamism; In the 19th and 20th centuries, to re-dominate life by taking matters as faith, worship, morality, philosophy, politics, law, education as a whole and to rationalize Muslims, the Islamic world from the rulers, captivity, imitation of Western exploitation. save from superstitions; The activist, modernist and eclectic aspects of civilization, unification and development can be defined as a movement that includes all of the dominant political, intellectual and scientific studies, searches and proposals. The press played an important role in spreading the idea of Islamism. The names who developed the idea of Islamism were the first to publish the first Islamic press. When the idea of Islamism began to be heard, the first press was the journal Urvetül Vuska. Cemaleddin Afghani, who was accepted as the founder of the Islamist movement and his student Muhammed Abduh, started to publish in Paris in 1884 in the capital of France and laid the foundations of the Islamist press. The first Islamic publication in the Ottoman Empire was published under the name of Mehmet Akif Ersoy and his friends, Sebilürreshad. The Republic of Turkey Esref Edip has worked on publications such as Necip Fazil Islamic names. One of the important figures of the Islamist movements in the history of the Republic was the National Turkish Student Union. The National Turkish Students' Union has used the National Youth and Roof magazines as an Islamist press in order to announce its activities in the Islamist stages. In this study, publishing activities in which Islamist thought took place were discussed. The first Islamist publications are given in the first part of the thesis along with the historical process. Names, author cadres, dates of publication, congregations to which publications are published are in full details. In particular, during the period of transition to the Islamist line, the National Turkish Students Union and its publications were examined. The study was conducted with literature review and content analysis. In this context, National Youth and Roof magazines were examined. According to the findings of the study, the National Youth Magazine publishes content based on Islamic order, Islamist ideology and anti-Westernism. Çatı magazine also stands out as a publication that gives importance to sports news.