Batı Marmara bölgesi'nde alkol kullanan bireylerin psikolojik semptomları ile kişisel iyi oluşları arasındaki ilişkinin incelenmesi
A research on the relationship between psychological symptoms and personal well-being of alcohol consumers in the west Marmara region
  1. Tez No: 586689
  2. Yazar: EKİN ALAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN ÜNÜBOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada Batı Marmara Bölgesi'ndeki bireylerin alkol kullanımı, psikolojik semptomları ve kişisel iyi oluşları ve arasındaki ilişkilerin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla, Batı Marmara Bölgesinde ikamet eden 2900 kişi (1503 erkek, 1397 kadın) katılımcı olarak çalışmaya dâhil edilmiş, veri toplama araçları olarak Sosyo-Demografik Bilgi Formu, Kısa Semptom Envanteri ve Kişisel İyi oluş İndeksi Yetişkin Formu kullanılmıştır. Ölçekler aracılığı ile toplanan veriler Regresyon ve Anova Analizleri ile incelenmiştir. Varyans analizlerinden elde edilen sonuçlarda, alkol kullanım miktarına göre katılımcıların psikolojik semptomlarına baktığımızda anksiyete, depresyon, olumsuz benlik, somatizasyon alt ölçeklerinde anlamlı bir ilişki bulunamamıştır ama hostilite alt ölçeğimize baktığımızda alkol kullanımıyla anlamlı bir fark bulunmuştur. Alkol kullanım sıklığına göre kişisel iyi oluş düzeylerinin arasında negatif yönde bir anlamlı bir ilişki görülmüştür. Alkol kullanımı arttıkça kişisel iyi oluş düşmektedir. Alkol bağımlılığı ile psikolojik semptomlar arasında pozitif yönlü ve kişisel iyi oluş arasında negatif ilişki olduğu saptanmıştır. Araştırma sonucunda alkol kullanım artışı psikolojik semptomların artmasına ve düşük kişisel iyi oluşa sebep olduğu saptanmıştır. Fakat alkol kullanım sıklığının mı psikolojik semptomların artmasını ve düşük kişisel iyi oluşa neden olduğu yoksa onların mı alkol kullanımını arttırdığı hakkında bir bilgiye ulaşılamamıştır. İlerleyen çalışmalarda, farklı değişkenlerin de çalışmaya dahil edilmesi ve daha kapsamlı araştırmaların yapılması da önerilebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the relationship between alcohol use, psychological symptoms and personal well-being of individuals in the West Marmara Region. For this purpose, 2900 people (1503 males, 1397 females) living in the West Marmara Region were included in the study. Socio-Demographic Information Form, Brief Symptom Inventory and Personal Well-being Index Adult Form are used as data collection tools. The data collected through the scales are analyzed by Regression and Anova Analysis. When we looked at the psychological symptoms of the participants according to the amount of alcohol use, no significant relationship was found in the results obtained from the analysis of variance in the anxiety, depression, negative self, somatization subscales, but when we looked at our hostility subscale, we found a significant difference with alcohol use. There is a negative correlation between the levels of personal well-being according to the frequency of alcohol use. Personal well-being decreases as alcohol use increases. There was a positive correlation between alcohol dependence and psychological symptoms and a negative correlation between alcohol dependence and personal well-being. As a result of the study, it was found that alcohol use increased psychological symptoms and caused low personal well-being. However, there is no information about whether the frequency of alcohol use increases psychological symptoms and cause low personal well-being, or whether they increase the alcohol abuse. It may be suggested that different variables should be included in the study and more comprehensive studies should be conducted in further studies.