Acil servise başvuran adli olgularda tekstil yüzeyi ve aksesuar değerlendirilmesi konusunda sağlık personelinin bilgi düzeyinin belirlenmesi
Determination of knowledge level of healthcare personnel on textile surface and accessory appraisal in forensic cases who admitted emergency service
- Tez No: 586734
- Danışmanlar: PROF. DR. ONUR POLAT, PROF. DR. MEHMET ERYILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Hastanelerin Acil Servisleri adli olguların en sık görüldüğü birimlerdir.Acil servislerde görev yapan sağlık personeli adli olguyu ilk gören ,ilk iletişime geçen ve laboratuvar örnekleri ile ilk temas edenlerdir.Bu yüzden, adli olgular ve olası adli deliller konusunda hassas ve dikkatli davranmalılardır. Bu çalışma acil servislerde görev yapmakta olan sağlık personelinin adli olgularda tekstil tekstil yüzeyi ve aksesuar değerlendirmesi konusundaki bilgi ve deneyimlerini değerlendirmek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılıdı. Araştırma Ankara'da Sağlık Bakanlığı Gülhane Eğitim Araştırma Hastanesi ve Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi acil servislerinde 01 Haziran – 31 Ağustos tarihleri arasında yürütüldü.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Determination of Knowledge Level of Healthcare Personnel on Textile Surface and Accessory Appraisal in forensic cases who admitted Emergency Service The emergency services are the units of the hospital in which the forensic cases are most seen. The emergency service health personnel are the first ones who see the case, contact with the related person and the laboratory samples. Because of that, they must behave carefully and be sensitive about forensic cases and possible evidences. This research was made in emergency services of Ministry of Health Gülhane Education and Research Hospital and Ankara University Medical School Hospital in Ankara between the dates July 01 – August 31. 88 volunteers among emergency service personnel participated in our research.