Blokzincir teknolojisi ile rekolte tahmin platformu tasarlamak
Designing yield estimation platform by blockchain technology
- Tez No: 586795
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GAZİ ERKAN BOSTANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Tarımsal üretim sürecindeki belirsizlikler nedeniyle, gelişmekte olan ülkeler gıda fiyatlarının dengelenmesinde sorunlar yaşamaktadır. Tarımsal ürünlerde pazarın aktörlerini olumsuz etkileyen fiyat artışı, birçok faktörün etkisinde ciddi bir konudur. Ürünlerin rekolte tahminindeki belirsizlik, bu faktörlerden biri olarak sayılabilir. Doğru rekolte tahminini hesaplamayı amaçlayan geleneksel ve uzaktan algılama yöntemleri vardır. Ancak, bu yöntemler yalnızca ürünlerin ekim ve hasadından sonra çıktılar üretmektedir. Bu durumda, karar vericiler ellerinde fiyat istikrarı sağlamak için yeterli araçlara sahip değillerdir. Genel olarak, mevcut rekolte tahmin sistemleri merkezi bir ortamda tasarlanmıştır. Bununla birlikte, veri akışındaki sorunlar nedeniyle etkili takip yapılamayabilir. Önerilen model, piyasa koşulları hakkında önceden bilgi sağlayacak, böylece piyasa oyuncuları yatırımlarını planlamak ve önemli önlemler almak için yeterli zamana ve bilgiye sahip olacaklardır. Bu çözüm modeli ayrıca, ayrı organizasyonları bir platformda bir araya getirecek ve aralarındaki işbirliğini artıracaktır. Çözüm yeni bir teknoloji olan blokzincir üzerinde kurgulanmıştır. Her ne kadar bu teknoloji, özellikle finans sektöründe birçok alanda uygulama olanağına sahip olsa da, rekolte tahmini için ilk kez önerilmiştir. Bu çalışmada, öncelikle etkin bir rekolte taahhüt sistemi önerildi. Sistem, çiftçilerin gelecek hasat mevsimi için tarım planlarını pazarın diğer oyuncularıyla paylaşmalarını sağlayan bir platform olarak görülebilir. Ayrıca çiftçilerin başkalarının planlarını gözlemlemelerine ve yatırımlarını revize etmelerine ve gelecek sezon için gerekli adımları atmalarına olanak tanımaktadır. Dolayısıyla platform, tarımla ilgilenen tüm katılımcıları bir araya getiriyor ve erken rekolte tahmini üretiyor. Bu nedenle, tarımsal mahsul üretiminde doğabilecek aşırı dengesizlikler için gerekli önlemler önceden planlanacaktır. Blokzincir teknolojisi kullanılarak, sansüre dayanıklı, kurcalamaya karşı korumalı ve zamanla işlem görmeyen güçlü bir şekilde açık kaynak defteri sağlayan platform tasarımı önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Due to the uncertainties in the agricultural production process, developing countries have problems in balancing food prices. The price increase in agricultural products, which adversely affects the market actors, is a serious issue under the influence of many factors. Uncertainty in yield estimation of crops can be considered as one of these factors. There are traditional and remote sensing methods that aim to calculate the correct yield estimation. However, these methods only produce output after the planting season. In this case, decision-makers do not have sufficient means to ensure price stability. In general, existing yield estimation systems are designed in a centralized environment. However, effective monitoring may not be possible due to problems in the data flow. The proposed model will provide advance information on market conditions so that market players will have sufficient time and information to plan their investments and take important measures. This solution model will also bring together separate organizations on a platform and increase the cooperation between them. The solution is based on a new technology, so, the blockchain. Although this technology can be applied in many areas, especially in the financial sector, it was proposed for the initial term for yield estimation. In this study, an effective yield commitment system was first proposed. The system can be seen as a platform that allows farmers to share their agricultural plans with other players of the market for the next harvest season. It also allows farmers to observe others' plans and revise their investments and take the necessary steps for the next season. Therefore, the platform brings together all participants interested in agriculture and produces an early yield estimate. So, necessary measures for excessive imbalances in agricultural crop production will be planned in advance. Using blockchain technology, it is proposed to design platform that provides a censorship resistant, tamper-proof, and strongly immutable public ledger of time-stamped transactions.