Allopürinolün fokal serebral iskemi üzerindeki etkileri
The Effect of allopurinol on focal cerebral ischemia
  1. Tez No: 58680
  2. Yazar: RAHİLE ZÜLAL AŞIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HİDAYET AKDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZET Bu araştırmada, 32 tavşanda kalıcı fokal serebral iskemi oluşturularak, iskemi üzerinde, bir ksantin oksidaz (KO) inhibitörü olan allopürinolün faydalı etkileri nin olup olmadığı araştırıldı. Bu çalışmada tavşan modelinde transorbital yaklaşımla midıl serebral arter oklüzyonu (MSAO) yapıldı. Kontrol grubundakilere %2'lik karboksimetil sellü loz (KMS) solüsyonu iskemiden bir saat önce ve iki saat sonra, deney grubunda kilere ise % 10'luk allopürinolden 150 mg/kg dozunda yine aynı sürelerde veril di. Her iki grup da 4. ve 24. saatte sakrifiye edilenler olmak üzere iki subgruba ayrıldı. Kontrol grubundaki tavşanlarda iskemi sonrası, hem 4. hem de 24.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, by forming focal cerebral ischemic lesions in 32 rabbits, we tried to evaluate if allopurinol as an inhibitor of xanthine oxydase (XO) has any useful effect on ischemia. Middle cerebral artery occlusion (MCAO) was applied by transorbital appro ach in the rabbit model. In control group 2 % carboxymethyl cellulose (CMC) so lution was given one hour before and two hours after the formation of ischemia, while in the experimental group, 10 % allopurinol 150mg/kg was given with the same duration. Both groups were subdivided into two groups which were sacri- fied at the and of 4 and 24 hours.