Çoklu ortamlara dayalı ısındırma etkinliklerinin öğrencilerin İngilizce dersine güdülenmelerine ve katılımlarına etkisi
The effect of multimedia based warm-up activities on students' motivation and participation in English lesson
- Tez No: 586805
- Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmanın amacı, derse ısındırma etkinliklerinin çoklu ortamlarda düzenlendiğinde öğrencilerin İngilizce dersine güdülenmelerine ve katılımlarına etkisini belirlemektir. Araştırma yarı deneysel desene uygun olarak planlanmış ve gerçekleştirilmiştir. Elde edilen nicel verileri desteklemek ve nitel verilere ulaşabilmek için görüşme tekniği de kullanılmıştır. Araştırmanın katılımcılarını 2016-2017 eğitim öğretim yılında Marmaris Evren Paşa Ortaokulunda 7. sınıfta öğrenim görmekte olan 16 kontrol 16 deney grubu olmak üzere toplam 32 öğrenci oluşturmaktadır. Çalışmada 6 hafta boyunca deney grubunda İngilizce okuma etkinliklerinden önce çoklu ortamlara dayalı ısındırma etkinlikleri uygulanırken, kontrol grubunda ısındırma ekinlikleri uygulanmamıştır. İki gruba da güdülenme ve derse katılım ölçeği öntest ve sontest olmak üzere iki kez uygulanmıştır. Deney grubundan, ulaşılabilir 13 katılımcı ile yarı yapılandırılmış bireysel görüşme yapılmış ve görüşmeler ses kaydına alınıp içerik analizi yapılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre istatistiki olarak çoklu ortamlara dayalı ısındırma etkinlikleri, öğrencilerin güdülenmeleri ve derse katılımlarında anlamlı bir farklılık oluşturmamıştır. Buna karşılık bireysel görüşmelerde öğrenciler çoklu ortamlara dayalı ısındırma etkinliklerinin, derse güdülenmelerini ve derse katılımlarını artırdığını; dikkat ve odaklanma, dersi kendi yaşamlarıyla ilişkilendirme, dersle ilgili kendinlerine güven duyma, dersten tatmin olma konusunda etkili olduğunu ifade etmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effect of warm-up activities on motivation and participation of students in English classes when organized in multiple environments. The research was planned and carried out in accordance with the quasi-experimental design. Interview technique was also used to support the quantitative data and to reach the qualitative data. The participants of the study consisted of 32 students, 16 control and 16 experimental groups who are in 7th grade in Marmaris Evren Paşa Secondary School in 2016-2017 academic year. In this study, multi-media warm-up activities were applied before the English reading activities in the experimental group for 6 weeks, whereas warm-up activities were not applied in the control group. Motivation and class participation scale were applied to both groups as pretest and posttest twice. Semi-structured individual interviews were conducted with 13 accessible participants from the experimental group and interviews were recorded and content analysis was conducted. According to the results, there was no statistically significant difference in the motivation and participation of students in warm-up activities based on multimedia. On the other hand, in individual interviews, students stated that multi-media warm-up activities increased their motivation and participation in the lesson; attention and focus, linking the course with their own life, self-confidence about the course, they are effective in satisfying the course.