Gebze'de âşıklık geleneği
Minstrelsy tradition in Gebze
- Tez No: 586809
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Müzik, Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Music, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
“Gebze'de Âşıklık Geleneği”adlı bu yüksek lisans tezinde, öncelikle Gebze'nin tarihî geçmişi, coğrafî özellikleri, nüfus ve ekonomik yapısı, sosyokültürel yapısı üzerinde durulmuştur. Âşıklığın tanımı ve içeriği, oluşumundan günümüze âşıklık geleneği açıklanmıştır. Tarihî süreçte Gebze'ye yapılan göçler ve geleneğin taşınması, Gebze'de âşıklık geleneğinin oluşumunu sağlayan Kars, Erzurum ve Ardahan'daki geleneğin Gebze'deki icra biçimleri, âşıkların Gebze'deki icra ortamları, elektronik kültür ortamlarından faydalanma süreçleri ve geleneğin elektronik kültür ortamına bağlı yaşadığı değişim ele alınmıştır. Ayrıca geleneğin unsurlarının geleceğe ne şekilde ve ne derece taşındığı, Gebze'ye göçlerin nedenleri ve bunun geleneğe olan etkileri Gebze Âşıklar, Şairler, Ozanlar ve Edebiyatçılar Derneği ve Gedikler Kültür Evinden âşıkların ne derece yararlandığı ile alakalı veriler yapılan derlemeler sonucu elde edilmiştir. Elde edilen sonuçlar, halk bilimsel açıdan ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this postgraduate thesis named“Minstrelsy Tradition in Gebze”, the historical background, demographic and economic structure and socio-cultural status of Gebze is stressed. The definition and content, since its origin and its path to today, Minstrelsy tradition is expressed. Throughout the historical period, the migrations and the transfer of this tradition to Gebze along with the Minstrels' various performing forms and atmospheres, which emerged in Kars, Erzurum and Ardahan, their utilization processes from electronical platforms along with the evolutionary period of this tradition related to electronical culture context are covered in this thesis. In addition, the extent and way of transferring the elements of this tradition to the future, the reasons of migration to Gebze, how Minstrels benefit from“Minstrels, Poets and Men of Letters Society”and“Gedik Culture House”are concluded thanks to the compilations gathered during this study. The collected outcomes are handled in terms of social sciences.