Preeklampsi de dinamik tiyol / disülfid dengesi ve inflamasyon ile ilişkisi
Thiol / disulfide balance in preeclampsia and its relationship with inflamation
- Tez No: 586841
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZHAN ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Biochemistry, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Plasentadaki anormalliklere bağlı olarak gelişen preeklampsi, gebeliğin ikinci yarısından itibaren ortaya çıkar. Endoteliyal disfonksiyona bağlı olarak gelişen hipertansiyon ile karakterizedir. Buna bağlı olarakta maternal ve perinatal mortaliteye sebep olur. Preeklampsi patogenezinde vasküler problemlerin yanında oksidatif dengenin bozulması ve inflamasyon artışıda önemli etkenlerdir. Biz bu çalışmada preeklampsi gelişen gebelerde plazma inflamatuvar sitokin TNF-α ile sistemik tiyol gruplarının düzeyini ölçerek, normal gebelerle karşılaştırmayı hedefledik. Bu amaçla 30 Preeklampsili gebe hasta ve 30 sağlıklı gebe kontrol grubu olarak çalışmaya alındı. Tüm gebelerden 2. veya 3. trimesterde sabah açlık kanları toplanarak – 80 °C saklandı. Serum örneklerinde tiyol düzeyleri otoanalizörde, TNF-α ise ELİSA yöntemi ile ölçülmüştür. Veriler istatistiksel olarak analiz edildi ve tartışıldı.
Özet (Çeviri)
Preeclampsia due to abnormalities in the placenta occurs as of the second half of pregnancy. It is characterized by hypertension due to endothelial dysfunction. Therefore, it causes maternal and perinatal mortality. In the pathogenesis of preeclampsia, besides vascular problems, disruption of oxidative balance and increase in inflammation are important factors. In this study, we aimed to compare plasma inflammatory cytokine TNF-α and systemic thiol groups in pregnant women with preeclampsia and compare with normal pregnant women. For this purpose, 30 pregnant women with preeclampsia and 30 healthy pregnant women were included in the study. Fasting blood was collected from all pregnant women in the 2nd or 3rd trimester and stored at - 80 ° C. Thiol levels in serum samples were measured by autoanalyser and TNF-α was measured by ELISA. The data were analyzed statistically and discussed.