İstanbul kongre ve fuar turizminin incelenmesi (2000 yılı sonrası)
İstanbul kongre ve fuar turi̇zmi̇ni̇n i̇ncelenmesi̇ (2000 yili sonrasi)
  1. Tez No: 586863
  2. Yazar: RAHMİ ÖZGE ÖZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KALA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstanbul Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 235
Özet
İstanbul dünyanın en eski ve en önemli şehirlerinden birisidir. Çok büyük bir tarihe ve eşsiz bir coğrafi konuma sahip olan İstanbul'da turizm sektörü önemli bir gelir kaynağıdır. Döviz girdisi ile ekonomiye katkı yapan turizm sektörü hizmet alanında gereksinim duyulan iş gücü ile istihdam sorununa da çözüm sağlamaktadır. Kongre ve fuar organizasyonları turizm sektörünün önemli alanlarından bir tanesidir. Kurumsal şirketlerin, üniversitelerin, siyasi partilerin, vakıf ve derneklerin büyüyerek gelişmesi ile uluslararası kongre toplantılarına talep artmaktadır. Ürettikleri ürünleri tanıtmak, yeni pazarlar yaratmak isteyen şirketler dünyanın önemli şehirlerinde fuarlara katılmaktadırlar. Bu çalışmada İstanbul'da kongre ve fuar turizminin 2000 yılı sonrası gelişmesi, günümüzde gelmiş olduğu yer, İstanbul'un konaklama ile kongre ve fuar merkezleri konusunda potansiyeli, ulaşım ve yeme içme imkanları, turizm sektörünün istihdama katkısı, kongre ve fuar turizmine dair sorunlar ile çözüm önerileri araştırılmıştır. Çalışmanın sonucunda İstanbul'un bu alanda çok önemli potansiyele sahip olduğu, sektör için gerekli olan bütün birleşenlere sahip olduğu ancak bazı dönemler ülke olarak yaşadığı istikrarsızlıklar yüzünden ivme yakalanamadığı bazı dönemler ise yakalanan ivmenin bozulmaya uğradığı tespit edilmiştir. Ayrıca İstanbul'un kongre ve fuar turizmi alanında dünyada ilk 5 şehirden birisi olma iddiasını koruduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
İstanbul is one of the oldest and the most important city on the world. Tourism market is an important income source for İstanbul by its history and geo-political location. Tourism provides input to economy with foreign currencies and provides solution for employment with new jobs. Congress and exhibition organizations are important part of tourism. Demand to international meetings has increased by development of corporate companies, universities, political parties and foundations. Companies which desire to introduce their products to the consumers and create new markets join to exhibitions all over the world. Within this thesis, the development of congress and exhibitions at İstanbul after year 2000, updated situation of tourism today, the potantial of İstanbul for hotels, transportation, restaurant and employment has been researched beside problems and solution suggestions. As conclusion of this study, İstanbul has very important potantial at congress and exhibition tourism and has every necessary needs for this market but sometimes because of some unseen circumstances on country situation, İstanbul cannot develop these organisations as much as expected. Moreover, İstanbul protects the assertion to be at first 5 cities on the world at congress and exhibitions tourism.