Hastanelerde enerji yönetiminin modellenmesi
Modeling of energy management in hospitals
  1. Tez No: 586871
  2. Yazar: ÖMER AHMET ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Hastaneler, Electrical and Electronics Engineering, Energy, Hospitals
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Enerji verimliliği, enerji kullanımını azaltarak, daha az enerji ile aynı işi yapabilme metodu olarak tanımlanabilir. Enerji verimliliği alanında yapılan çalışmalar, ekonomik faydalarının yanı sıra sera gazı salınımlarının azaltılmasında oynadığı kilit rol nedeniyle, ulusal ve uluslararası ölçekte hassasiyetle ele alınması gerekmektedir. Enerji verimliliği sağlanması gereken en önemli bina tiplerinden birisi hastanelerdir. Bu kapsamda hastanelerde enerji yönetiminin modellenmesi önem arz etmektedir. Hastaneler enerji kullanımının en yoğun olduğu bina türleri arasında gösterilmiştir. Hastanelerde ise enerji kullanımını arttıran 5 temel alan, aydınlatma, sıcak su sağlanması, ortam ısıtma ve soğutması, havalandırma ve kullanılan spesifik cihazların harcadığı enerjiler olarak sınıflandırılabilir. Bu çalışmada hastanelerde enerji verimliliğinin sağlanabilmesi için belirtilen parametrelerin kullanımına ilişkin incelemelerde bulunulacak ve bunlara ilişkin maliyetlerin nasıl azaltılabileceğine yönelik çıkarımlar yapılacaktır. Tüketim maliyetlerinden tasarruf sağlamanın yanı sıra elektrik üretiminde yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı hem fosil yakıtların çevreye verdikleri zararı azaltmak hem de enerji tasarrufu sağlamak adına önemli bir kazanç olarak görülmektedir. Lisansız elektrik üretim yönetmeliğinin yürürlüğe girmesinden sonra Türkiye'de de özellikle güneş enerjisinden fotovoltaik yolla elektrik üreten sistemlerin kurulumu hızla artmaktadır. Bu çalışma çerçevesinde, mobilize birimler olan sahra hastanelerinin enerji tüketiminin güneş enerjisi sistemleri ile karşılanabilmesine yönelik simülasyon çalışması yapılacaktır. Fotovoltaik güneş enerji santrallerinin tasarımında ve analizinde simülasyon programlarının kullanımı da oldukça önemlidir. PVsyst simülasyon programı, fotovoltaik sistem simülasyonu için sunduğu araçlar ile detaylı analiz yapabilme olanağıyla bu programlar içerisinde öne çıkmaktadır. Bu çalışma çerçevesinde PVsyst simülasyon programı ile temel donanımlara sahip sahra tip bir hastanenin enerji kullanımının güneş enerjisi ile karşılanması simülasyonu yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Energy efficiency refers to a method of reducing energy consumption by using less energy to attain the same amount of useful output. Energy efficiency studies should be handled with precision regarding to its national and international key role on economic benefits and also the reduction of greenhouse gas emissions. Considering the variety of energy used, hospitals are one type of buildings where energy efficiency is needed. In that manner, modeling of energy management in hospitals is essential. Hospitals are one of the most intensive users of energy among building types. In hospitals, 5 main areas that increase energy usage can be classified as lighting, hot water supply, ambient heating and cooling, ventilation and energies of specific devices used. In order to achieve energy efficiency in hospitals, this study will examine the usage of these parameters in hospitals and deduce about how to reduce these costs. In addition to saving on consumption costs, the use of renewable energy sources in electricity generation can be considedered as an crucial gain in order to reduce the environmental impact of fossil fuels and to save energy. Photovoltaic solar energy systems for electricity production are rapidly increasing, soon after the unlicenced electricity generation regulations are commenced in Turkey. In this study, a simulation will be carried out with solar energy system in order to meet the energy consumption of field hospitals which are mobilized units. The use of simulation softwares in the design and analysis of photovoltaic solar power plants is also critical. PVsyst simulation software stands out among these simulation softwares with the possibility of detailed analysis with the tools it offers for photovoltaic system simulation. Within the scope of this study, the PVsyst simulation program is planned to simulate the use of solar energy in a field hospital with standart equipment.